fot. PAP/EPA

Ukraina otrzyma pierwszą ratę pomocy od UE

Ukraina otrzyma dziś pierwsze 100 mln euro pomocy z przyjętego przez UE programu wsparcia dla tego kraju – poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

W związku z uruchomieniem programu dla Ukrainy dziś Kijów odwiedzi wiceprzewodniczący KE Siim Kallas, który pełni obecnie obowiązki komisarza ds. gospodarczych i walutowych. Kallas spotka się z premierem Arsenijem Jaceniukiem i ministrem finansów Ołeksandrem Szłapakiem.

100 mln euro, które UE wypłaci Ukrainie, pochodzi z programu pomocy makrofinansowej o łącznej wartości 1,6 mld euro. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na stabilizację sytuacji ukraińskiego budżetu i opłacenie pilnych należności, w tym uregulowanie długu za gaz.

Według rzeczniczki KE kolejną ratę pomocy z tego programu Ukraina otrzyma po ratyfikacji podpisanego z Komisją Europejską protokołu w sprawie wykorzystania tych środków. Cały pakiet wsparcia dla Ukrainy, które UE przyjęła już w marcu ma wartość ponad 11 mld euro i ma być rozłożony na kilka lat.

Składają się na niego m.in. granty oraz pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijne wsparcie zależy jednak od wdrażania przez Kijów reform i programu naprawczego. UE postanowiła także jednostronnie otworzyć swój rynek dla eksportu z Ukrainy, co ma przynieść producentom z tego kraju oszczędności rzędu 500 mln euro rocznie.

PAP

drukuj