[TYLKO U NAS] Ks. prof. Bortkiewicz: Nie ma możliwości dialogu z islamem, który przybrał postać szariatu

W Niemczech nie zwraca się uwagi na realne źródła zagrożenia; to kolejne nieudolne próby rozwiązywania kryzysu – mówi w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz odnosząc się do sytuacji w niemieckiej miejscowości Essen, gdzie miałaby zostać zlikwidowana jedyna polska parafia. Jak dodaje etyk, nie ma możliwości dialogu z islamem, który przybrał postać szariatu – prawa muzułmańskiego, które rości sobie pretensje do podboju zachodniego świata.

Sytuacja w Essen dotyka mnie osobiście – zaznacza ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Jest to misja prowadzona przez moich współbraci. Wiem o tym zdarzeniu od jednej z parafianek, która dzwoniła do mnie kilka dni temu. Kiedy wiele lat temu przyjechała do Essen, podobno było 250 kościołów na terenie miasta czy diecezji, a w tej chwili jest ich zaledwie około 50. Jest tam już oficjalnie kilkanaście meczetów, a nieoficjalnie mówi się o 50. Zatem liczba kościołów katolickich i meczetów na tym terenie jest właściwie tożsama – wskazuje wykładowca WSKSiM.  

W Niemczech jest ogromny kryzys powołań kapłańskich. To jeden z powodów różnych decyzji administracyjnych kościoła niemieckiego; taką decyzją administracyjną jest przede wszystkim próba łączenia parafii w centra duszpasterskie. Jak tłumaczy ks. prof. Paweł Bortkiewicz, są to jakieś próby rozwiązywania tego kryzysu, ale są one bardzo nieudolne.

– Próbuje się inwestować w takie czysto administracyjno-biurokratyczne sposoby zarządzania kryzysem, natomiast nie zwraca się uwagi na realne źródła tego kryzysu, a więc na to wszystko, co stanowi rdzeń wiary, najgłębszą motywację do podejmowania powołania kapłańskiego i zakonnego. Wydaje mi się, że tutaj właśnie kościół niemiecki zbyt mocno wierzy w to, że zdoła przezwyciężyć stan kryzysowy na takiej samej zasadzie, jak przezwycięża się kryzys w firmie czy w jakimś przedsiębiorstwie, a więc na zasadzie pewnych restrukturyzacji. Nie zwraca się uwagi natomiast na główne przyczyny tego zagrożenia – podkreśla etyk.

Sytuacja Niemiec i całej Europy Zachodniej staje się dla nas wielkim wyzwaniem – zaznacza kapłan.

– Z jednej strony jest to wyzwanie do tego, abyśmy bronili się przed inwazją islamu, a z drugiej strony, abyśmy zabezpieczali, umacniali, pogłębiali i odnawiali naszą tożsamość chrześcijańską. (…) Musimy bronić się przed tym, co obce – w sensie nie odmienności, ale w sensie wrogości naszej kultury. Jest tutaj zdecydowana bariera, zdecydowany szlaban przed inwazją islamu, dlatego że nie ma możliwości dialogu politycznego islamu z katolicyzmem. Nie ma możliwości dialogu takiego islamu, który przybrał postać szariatu, prawa muzułmańskiego, które rości sobie pretensje do podboju świata zachodniego. Na to po prostu zgody być nie może – apeluje ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl