fot. pl.radiovaticana.va

Papież Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy kolumbijskich męczenników

Podczas wrześniowej pielgrzymki Ojca Świętego do Kolumbii nastąpi beatyfikacja dwóch tamtejszych Sług Bożych. Papież Franciszek wyniesie na ołtarze ks. bpa Jesúsa Jaramillo l oraz ks. Pedra Marii Ramíreza Ramosa 8 września w Villavicencio.

Dekrety uznające męczeństwo obu  duchownych Biskup Rzymu zatwierdził 7 lipca br.

Ks. bp Jesús Jaramillo Monsalve był ordynariuszem diecezji Arauca w Kolumbii i przedstawicielem Instytutu Misji Zagranicznych z Yarumal. W 1989 roku został porwany i zamordowany przez lewackich partyzantów z Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN). Za życia zdecydowanie wypowiadał się przeciwko okrucieństwom ELN oraz wojnie narkotykowej.

Z kolei ks. Pedro María Ramírez Ramos, kapłan diecezjalny zwany „proboszczem z Armero”, został wyprowadzony z kościoła przez uzbrojonych mężczyzn i zabity z nienawiści do wiary w 1948 roku. Wydarzenie miało miejsce podczas rozruchów wywołanych przez zabójstwo ministra Jorge Eliécera Gaitána. ks. Pedro dostał wcześniej od wiernych propozycję ucieczki, lecz nie zgodził się na rezygnację z kapłańskiej posługi w trudnych czasach.

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj