fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Dzisiejszy dzień jest świętem nadziei

Idąc za przykładem Ojca Świętego Jana Pawła II, papież Franciszek odprawił dziś popołudniu Mszę św. na głównym rzymskim cmentarzu Campo Verano. W homilii powiedział, że dzisiejszy dzień jest świętem nadziei.

„Myślimy o naszej przyszłości, rozważając wizję nieba, którą daje nam Apokalipsa. Widzimy w niej rzesze ludzi, którzy zostali odkupieni nie dzięki własnym uczynkom, lecz mocą krwi Chrystusa. Ta krew (…)” – zaznaczył papież Franciszek – „jest naszą nadzieją, która nigdy nie zawodzi”.

Pierwsi chrześcijanie malowali nadzieję w postaci kotwicy, tak jakby życie było zakotwiczone na drugim brzegu. A my wszyscy idziemy na przód trzymając się tej liny. To piękny obraz nadziei! Mieć serce zakotwiczone tam, gdzie są nasi bliscy, nasi przodkowie, gdzie są święci, gdzie jest Jezus, Bóg. Na tym polega nadzieja. Ta nadzieja nie zawodzi. Kiedy przychodzą trudne chwile w życiu, dzięki nadziei można iść na przód. Iść na przód, wpatrując się w to, co nas czeka – mówił papież Franciszek

Ojciec Św. mówił, że Pan nas oczekuje po drugiej stronie brzegu; że ważne jest abyśmy przerzucili kotwice na drugi brzeg. Jednocześnie Ojciec Św. zwracając się do wiernych, pytał: gdzie jest zakotwiczenie ich serce?

– To dzień radości; radości pogodnej, pełnej pokoju. Pomyślmy o zachodzie tych, którzy nas uprzedzili. Pomyślmy o naszym zachodzie. Pomyślmy o naszym sercu i zapytajmy się gdzie jest zakotwiczone moje serce. Jeżeli nie jest jeszcze dobrze zakotwiczone możemy zakotwiczyć się po drugiej stronie brzegu, mając tę pewność, że nadzieja nie zawodzi, bo Pan Chrystus nie zawodzi – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Nawiązując do czytania z Apokalipsy, papież Franciszek zwrócił też uwagę na inny obraz, pieczęć Boga, którą noszą na sobie zbawieni. Świadczy ona o ich pełnej przynależności do Boga. Pieczęć tę otrzymujemy na chrzcie, a całe nasze życie ma być z nią zgodne. Kto chce żyć w ten sposób, dochować wierności Ewangelii, musi się zdobyć na odważne decyzje, kosztem wyszydzenia, niezrozumienia i zepchnięcia na margines. Czy mamy w sobie odwagę do takiego życia? – pytał Franciszek.

Na zakończenie Eucharystii w improwizowanych słowach Papież wezwał po raz kolejny do modlitwy za migrantów, którzy zmarli w drodze do lepszego świata, a także za tych, którym udało się przeżyć.

Transmisję Mszy św. z udziałem Ojca Św.. Franciszka z cmentarza  w Campo Verano przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W sobotę w Dzień Zaduszny Papież uda się o godz. 18.00 do Grot Watykańskich i będzie się modlił za spoczywających tam swoich poprzedników.

RIRM/Radio Watykańskie

drukuj