Litania Miast – by dać wyraz żywej wiary

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam o naszych patronach, orędownikach w Niebie. Litania Miast, organizowana 1 listopada, od kilku lat przybliża nam konkretnych świętych, ich życie, sposób działania, pobudza do naśladowania. W tym roku oprócz Gdańska w inicjatywie wzięły udział m.in Łomża, Łowicz, Skierniewice, Stary Sącz, Sieradz oraz Międzyrzecz.

Litania Miast każdego roku gromadzi tysiące młodych ludzi, którzy tym samym dają wyraz żywej wiary. Spotkanie w Gdańsku od osiemnastu lat odbywa się w symbolicznym miejscu – młodzież i dorośli spotykają się przy Pomniku Poległych Stoczniowców. Dziewięć lat temu do Gdańska dołączyły także inne miasta.  Niektóre miejscowości dołączają się spontanicznie. Ponadto poprzez transmisję w TV Trwam ludzie z różnych zakątków Polski i świata łączą się na wspólnej modlitwie.

– Wszyscy święci, dzisiaj patrzą na nas z góry i chcą, abyśmy szli ich śladami. Oni triumfują, cieszą się chwałą prawdziwej wolności, miłości, zjednoczenia z Bogiem. My, którzy jesteśmy w drodze chcemy przeżywać to spotkanie w sposób radosny, podniosły, ale jednocześnie pełny przekonania, że ta droga jest dla każdego z nas, że tak jak Pan Jezus mówi „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele”. Mieszkań wystarczy dla wszystkich, to co dzisiaj przeżywamy tutaj, w tym niezwykłym miejscu ma być wyrazem naszej wiary w zmartwychwstanie – mówił ks. Zbigniew Drzał, organizator Litanii Miast, proboszcz parafii św. Anny i Joachima w Gdańsku.

Na początku uczestnicy Litanii wysłuchali utworów zaprezentowanych przez zespół „Inspirium”. Następnie poprzez sygnał TV Trwam każda z miejscowości zaprezentowała postać błogosławionego lub świętego.

– Przeżywając Rok Wiary, spoglądamy tego dnia na ich świadków i bohaterów. Byli wśród nich ludzie powszechnie znani, jak i osoby o których historia mówi niewiele. Co je zatem łączyło? Było to jedno wspólne pragnienie – gotowość do szukania i wypełniania woli Boga. Przyjrzyjmy się pierwszej z ukazywanych w tegorocznej litanii postaci. Jest ona związana z historią Wolnego Miasta Gdańsk. Jest nim Antoni Michna, który urodził się 17 maja 1870 roku w miejscowości Wysoka, powiat Starogard Gdański. Był on nauczycielem w szkołach utworzonych na terenie Wolnego Miasta Gdańsk. Swoją działalność realizował jako rektor szkoły w dzielnicy Gdańsk-Letnica. Pomimo działań skierowanych przeciwko polskiemu szkolnictwu Antoni Michno niestrudzenie nauczał do roku 1939 – tymi słowami rozpoczęto prezentacje błogosławionych i świętych poszczególnych miast.

Łowicz przedstawił postać bł. Bolesławy, Skierniewice bł. Jan XXIII, papieża, Międzyrzec pierwszych Męczenników Polski wyniesionych na ołtarze – Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna.  Łomża poprzez materiał filmowy i inscenizację teatralną ukazała postać św. Andrzeja Boboli.

Ks. bp Janusz Stepnowski, biskup diecezjalny łomżyński skierował przesłanie do wszystkich zgromadzonych. Przypominając postać św. Andrzeja Boboli ks. bp podkreślał, że musimy dziś stawiać sobie wysokie wymagania w życiu.

– Wy w czasie bierzmowania, droga młodzieży, wybieracie sobie imiona chrześcijańskie, imiona waszych chrześcijańskich patronów, które są jakby dla was wszystkich zawołaniem i stawianiem sobie tych wysokich wymagań w waszym życiu. Dzisiejszy świat, a szczególnie media prowadzą czasami w wasze rozumowanie pewien zamęt. Jednak wy pozostańcie zawsze wierni naszej chrześcijańskiej wierze, aby tej wiary nie zgubić na rozdrożach dzisiejszego świata. Wiara może być dla was wszystkich kotwicą, tak jak była kotwicą dla św. Andrzeja Boboli, naszego zacnego i świętego patrona. Także i dla was niech stanie się taką kotwicą – powiedział ks. bp Janusz Stepnowski.

Następnie ks. bp przekazał paschalne światło Chrystusa Zmartwychwstałego. We wszystkich miastach odbyły się „Procesje Światła”. Odśpiewano Apel Jasnogórski, a na zakończenie Litanii Miast odbył się krótki koncert ewangelizacyjny

Transmisję z Litanii Miast jak co roku przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl