Młodzi w Litanii Miast


Z ks. Piotrem Iwankiem, duszpasterzem akademickim przy akademickiej kolegiacie św. Anny w Krakowie, organizatorem modlitewnego spotkania, rozmawia Małgorzata Bochenek

W Krakowie 1 listopada ks. kard. Stanisław Dziwisz skieruje słowo do uczestników Litanii Miast. Metropolita krakowski przekaże młodzieży zgromadzonej przy papieskim oknie na ul. Franciszkańskiej Ogień Miłosierdzia

W uroczystość Wszystkich Świętych dwanaście miast Polski połączy Litania Miast. Jak zrodziła się idea tego modlitewnego czuwania?

– Przed dwunastu laty w Gdańsku zastanawiano się, w jaki sposób uczcić tych, którzy polegli przed bramą Stoczni. Wtedy to właśnie zauważono, że Polacy przeżywają uroczystość Wszystkich Świętych bardziej jako święto zmarłych, a jest to przecież dzień, kiedy chcemy uczcić tych, którzy dochodzili do świętości, żyjąc pośród nas. Pierwsze spotkanie modlitewne w ramach Litanii Miast 1 listopada odbyło się dwanaście lat temu pod Stocznią Gdańską. Z każdym rokiem do przedsięwzięcia dołączały kolejne regiony. Od dwóch lat uczestniczy w nim Kraków. Podczas Litanii Miast wspominani są święci i kandydaci na ołtarze, którzy działali w danych miejscach. W Warszawie spotkanie odbywa się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki. W Krakowie gromadzimy się na ul. Franciszkańskiej przy papieskim oknie. Przybędziemy tutaj, aby uczyć się świętości od sługi Bożego Jana Pawła II, który w powszechnym przekonaniu jest święty.

Jaki przebieg będzie miało spotkanie w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3?

– 1 listopada o godz. 19.30 rozpocznie się wspólna modlitwa o rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Na godz. 20.00 zaplanowane jest rozpoczęcie transmisji telewizyjnej, która telemostem połączy wszystkie biorące udział w tej inicjatywie miasta. Jako pierwszy zostanie pokazany Gdańsk, a ostatni Kraków. Spod papieskiego okna do uczestniczących we wspólnym czuwaniu w całej Polsce, za pośrednictwem telewizji, przemówi ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przekaże zgromadzonym ogień miłosierdzia, zapalony na świecy, którą w swoich dłoniach trzymał podczas spotkania z młodzieżą na krakowskich Błoniach Papież Benedykt XVI.
Litania Miast to także jedna z form duszpasterstwa młodzieży, któremu wiele miejsca poświęcił Episkopat Polski podczas ostatniego zebrania plenarnego. Bardzo cieszy fakt, że postanowiono powołać przy Konferencji Episkopatu Radę ds. Młodzieży, która ma koordynować i inspirować wszystkie formy duszpasterstwa młodzieży szkolnej i studenckiej.

Dlaczego tak ważne jest duszpasterstwo młodzieży?

– Sam Chrystus wielokrotnie spotykał się z ludźmi młodymi, o czym czytamy na kartach Ewangelii. Dlatego też i my, zwłaszcza w tych trudnych czasach, przede wszystkim powinniśmy koncentrować się na duszpasterstwie młodzieży i studentów. Cieszymy się, że w komunikacie z ostatniego zebrania plenarnego biskupów bardzo wyraźnie podkreślono rolę duszpasterstwa akademickiego.

W programie duszpasterskim archidiecezji krakowskiej na ten rok już położono duży nacisk na formowanie młodzieży akademickiej…

– Zależy nam na tym, aby w każdym mieście, nie tylko w Krakowie, powstawały duszpasterstwa gromadzące młodzież studiującą. Studentów jest coraz więcej, wielu z nich nie mieszka w Krakowie, gdyż połowa studiuje zaocznie i przyjeżdża jedynie na zajęcia w weekendy. Dlatego ważne jest docieranie do nich w ich miejscach zamieszkania. Powstało już takie duszpasterstwo w Nowym Targu. W niedługim czasie zacznie działać także w Suchej Beskidzkiej.
Bardzo ważna jest chrześcijańska formacja młodzieży. Na młodych tak bardzo liczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Znam wiele osób, dla których Papież Polak był wielkim autorytetem, wpływał na życiowe wybory, którym towarzyszył w podejmowaniu niekiedy bardzo ważnych decyzji.

Dziękuję za rozmowę.
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl