Litania Miast

W uroczystość Wszystkich Świętych wieczorem odbędzie się „Litania Miast”. To modlitwa do świętych, w którą włączają się poszczególne miasta. Transmisję, jak co roku, przeprowadzi Tv Trwam.

W tym roku oprócz Gdańska w „Litanię Miast” włączą się: Pasłęk, Kartuzy, Sieradz, Łowicz, Międzyrzecz, Zabawa koło Tarnowa, Skierniewice oraz Łomża.

Litania Miast będzie odbywała się w godzinach: 19.45 – 21.00. Na początku uczestnicy litanii wysłuchają utworów zespołów muzycznych, odśpiewają „Hosanna na niebiosach”. Zaplanowano także przemówienia.

O godzinie 20.00 rozpocznie się łączność telewizyjna pomiędzy poszczególnymi miastami. Każda z miejscowości zaprezentuje na antenie TV Trwam postać błogosławionego lub świętego. Jan Paweł II powiedział, że święci są pierwszymi nauczycielami i świadkami wiary dlatego w uroczystość wszystkich świętych będziemy uczyć się od nich tych postaw – powiedział ks. Zbigniew Drzał z Gdańska.

Transmisja Litanii Miast zakończy się przekazaniem młodzieży światła świecy paschalnej w miejscowości Zabawa. W tym czasie warty harcerskie we wszystkich miastach zapalą pochodnie.

Następnie zaplanowana jest „Procesja Światła” realizowana oddzielnie przez każde z miast. Po złożeniu świec zostanie odmówiona  litania do bł. Jana Pawła II. O godz. 21.00 rozpocznie się Apel Jasnogórski, oraz śpiew pieśni ,, Abba Ojcze” w kręgu, otaczającym pomnik. Na zakończenie Litanii Miast odbędzie się koncert ewangelizacyjny.

Litania miast to tradycja, która sięga swymi korzeniami do czasu Stanu Wojennego.

 – To wtedy właśnie pod trzema gdańskimi krzyżami, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców gromadziły się spontanicznie tysiące mieszkańców Trójmiasta, aby oddać hołd tym, którzy oddali dla nas życie. Później przyszedł tzw. okres transformacji i wtedy  zbiorowa świadomość zaczęła wyparowywać. W tym momencie, gdy tych świec i tych osób pod Trzema Krzyżami 1 listopada było już naprawdę niewiele, pojawili się młodzi ludzie.  To oni przejęli pałeczkę sztafety – zbiorowej pamięci, aby natchnąć te miejsce nowym duchem, nowym wymiarem Solidarności –  wyjaśniał ks. Zbigniew Drzał w Aktualnościach Dnia na antenie Radia Maryja.

Ks. Zbigniew Drzał dodał, że tak zrodziła się pierwsza litania za miasto, modlitwa młodych u stóp pomnika poległych stoczniowców. Później, poprzez posługę medialną Radia Maryja i Tv Trwam, zaczęły dołączać kolejne miasta Polski.

Litania Miast jest modlitwą do świętych, którzy są patronami naszych miast, regionów, miasteczek i kościołów. Co roku są to inne miasta, chociaż niektóre kontynuują tradycję. Przesłaniem tegorocznej Litanii Miast jest  Rok Wiary rozpoczęty 11 października w Rzymie, który łączy się z synodem biskupów na temat nowej ewangelizacji. Uczestnicy Litanii Miast będą prosić o Ducha Świętego, który kiedyś rozlał się nad Polskę i sprawił, że staliśmy się pięknym narodem, który przyniósł światło wyzwolenia wielu krajom w Europie.

Ton tym spotkaniom nadadzą młodzi ludzie, ale będą również władze samorządowe, duszpasterze, nauczyciele, mieszkańcy miast. Utworzona zostanie wielka wspólnota.

Ks. Zbigniew Drzał podkreślał, że ten wieczór będzie dopełnieniem rozniecania ognia, które widzimy na naszych cmentarzach. Te miliony świec pokazują nam, że istnieje inny świat, świat do którego zmierzamy.

 

Wypowiedź ks. Zbigniewa Drzała


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl