Litania miast w uroczystość Wszystkich Świętych

Dziś wieczorem rozpocznie się Litania Miast. To modlitwa do świętych, w którą włączają się poszczególne miasta. W tym roku oprócz Gdańska w inicjatywie weźmie udział m.in Łomża, Łowicz, Skierniewice, Stary Sącz, Sieradz oraz Międzyrzecz. Transmisję przeprowadzi TV Trwam i Radio Maryja.

Litania Miast gromadzi tysiące młodych ludzi, którzy tym samym dają wyraz żywej wiary. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.45 powitaniem wszystkich uczestników a zakończy się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Następnie odbędzie się telemost podczas którego połączą się wszystkie miasta uczestniczące w Litanii Miast.

litania 2013

Kliknij, aby powiększyć

Od godz. 20.00 przez półgodziny, poszczególne miasta będą łączyć się za pośrednictwem TV Trwam. Transmisja z ostatniego miasta, Łomży, zakończy się przekazaniem młodzieży światła świecy paschalnej, od której zostaną zapalone świece i harcerskie pochodnie. W tym czasie, pochodnie we wszystkich miastach rozpalą  również warty harcerskie.

Trzecia część modlitewnego czuwania jest realizowana w każdym z miast oddzielnie. W Gdańsku, miejscu, które dało początek „Litanii Miast”, o godzinie 20.45 przejdzie „Procesja Światła”. Uczestnicy, którzy przyniosą świece, złożą je w wyznaczonym miejscu, następnie zebrani odmówią litanię do błogosławionego Jana Pawła II i o 21.00 odśpiewają Apel Jasnogórski przy pomniku Poległych Stoczniowców, przy Placu Solidarności. Spotkanie zakończy krótki koncert ewangelizacyjny.

Litania miast odbędzie się już po raz 19. Jej myślą przewodnią jest wspólna modlitwa do świętych i szczególnych patronów włączonych w nią miejscowości.

Organizator Litanii miast, ks. Zbigniew Drzał przypomina o jej wieloletniej, gdańskiej tradycji.

– Ten wieczór wpisał się w świadomość gdańszczan już w czasach stanu wojennego. Wpisał się jako wieczór wspólnoty, którą budujemy nie tylko na tych wielkich cmentarzach, ale właśnie w tym miejscu, gdzie narodziła się Solidarność, gdzie pod „Gdańskimi Krzyżami”, czyli pomnikiem poległych stoczniowców byli obecni wszyscy wielcy tego świata (…). Kontynuujemy tę tradycję, która zrodziła się pod tym pomnikiem i spotykamy się tam zawsze 1 listopada, wieczorem – mówi proboszcz parafii św. Anny i Joachima w Gdańsku.

19 lat temu młodzi ludzie postanowili kontynuować to, co kiedyś pojawiło się spontanicznie w latach stanu wojennego, kiedy Pomnik Poległych Stoczniowców miał wygaszone wszystkie światła, a oświetlany był jedynie tysiącami zniczy, dzięki którym był widoczny w całym mieście. Początkowo była to modlitwa za miasto Gdańsk, która powstała z inicjatywy tamtejszego duszpasterstwa młodzieży. W następnych latach do uczestników spotkania na Placu Solidarności zaczęły dołączać kolejne miejscowości. Od 10 lat nabożeństwo to nosi nazwę Litanii Miast.

TV Trwam już po raz 13 będzie transmitować to wydarzenie,  umożliwiając wspólną modlitwę do świętych, za wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.

RIRM

drukuj