fot. Paweł Skraba

W Gdańsku odbędą się mistrzostwa świata juniorów w short tracku

W piątek w Gdańsku rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów w short tracku. „Biało-Czerwoni”, z olimpijczykiem z Pekinu Michałem Niewińskim w składzie, zamierzają powalczyć o wysokie lokaty.


Gdańska Hala Olivia powoli staje się jednym ze stałych punktów kalendarza międzynarodowych startów dla łyżwiarzy z krótkiego toru. Nieco ponad rok temu w Trójmieście były rozgrywane mistrzostwa Europy seniorów, a w najbliższy weekend o medale będą rywalizować niemal wszyscy najlepsi juniorzy świata. Niemal wszyscy, gdyż decyzją Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) w Gdańsku – podobnie jak w innych zawodach firmowanych przez światową federację – nie zobaczymy zawodników z Rosji i Białorusi. Z przyczyn logistycznych zabraknie również reprezentacji Japonii, a do startu podczas MŚ juniorów nie zgłosiły się Chiny.

– W związku z sytuacją na Ukrainie ISU zablokowała uczestnictwo również rosyjskim i białoruskim sędziom oraz oficjelom. Z kolei Japończycy nie mogli znaleźć żadnego dostępnego połączenia lotniczego i nie dadzą rady dotrzeć do Polski. Obok Rosjan można było ich stawiać w gronie najpoważniejszych kandydatów do medali – mówi Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

fot. Paweł Skraba

„Biało-Czerwoni” przystąpią do MŚ juniorów w ośmioosobowym składzie.

– Są w tym gronie zawodnicy z międzynarodowym doświadczeniem oraz debiutanci na tak dużej imprezie. Część z nich dopiero się wdraża do juniorskiego ścigania i będzie o kilka lat młodsza od rywali. Występ w MŚ będzie dla nich przede wszystkim nauką na przyszłość – uważa Dariusz Kulesza, szkoleniowiec reprezentacji Polski juniorów.

– Od czołowych zawodników, jak Michał Niewiński, Magdalena Zych czy Hanna Sokołowska, oczekujemy miejsc w pierwszej szesnastce, a może nawet dziesiątce na niektórych dystansach, bo z pewnością stać ich na to – dodaje.

Michał Niewiński to jeden z wygranych tego sezonu. Regularnie występował w zawodach z cyklu Pucharu Świata, a ponadto brał udział w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Podczas imprezy w Chinach wystartował w sztafecie mieszanej (Polska zajęła 11. miejsce), a także w rywalizacji na 1500 metrów. Odpadł w ćwierćfinale, ale wynikiem 2:12.852 pobił dotychczasowy rekord kraju.

– Swój występ w Pekinie uznaję za zadowalający. Udział w pierwszych igrzyskach był dla mnie dużym doświadczeniem. Chcę dalej się rozwijać i zacząć wygrywać biegi. Mam nadzieję, że będzie ku temu okazja już w ten weekend. To dla mnie długi sezon. Zmęczenie fizyczne powoli się kumuluje, ale jestem osobą, która czerpie dużą przyjemność z łyżew. Psychicznie nie czuję się więc wyczerpany trudami zmagań – mówi Niewiński.

fot. Paweł Skraba

Niespełna 19-latek z ostrożnością podchodzi do oceny własnych szans w czasie MŚ juniorów. Niewińskiego – podobnie jak Zych i Sokołowską – zobaczymy w rywalizacji na wszystkich dystansach.

– Ciężko jest stwierdzić, na co mnie stać w zawodach, które nie były rozgrywane od początku pandemii. Jeżeli dorównam swoim przejazdom z PŚ czy igrzysk, to mam dobre przeczucia. Nie nastawiam się na konkretne lokaty, bo short track jest nieprzewidywalnym sportem – tłumaczy Michał Niewiński.

Bliska udziału w igrzyskach była również Magdalena Zych. W związku z kontuzją Gabrieli Topolskiej w Pekinie miała pełnić rolę rezerwowej. Na przeszkodzie w wylocie 18-latki do Azji stanął jednak pozytywny wynik testu na koronawirusa.

– Przykro mi, że w taki sposób ominęły mnie igrzyska, ale jestem młodą zawodniczką i mam nadzieję, że wszystko, co najlepsze, jeszcze przede mną. Początek sezonu nie był dla mnie specjalnie udany, ale liczę, że podczas MŚ juniorów pokażę się z dobrej strony. Najmocniej nastawiam się na dobry występ w sprincie. Marzy mi się miejsce w czołowej ósemce – wyraża nadzieję Magdalena Zych.

MŚ juniorów w Gdańsku w short tracku rozpoczną się w piątek, 4 marca, a zakończą w niedzielę, 6 marca. Transmisję na żywo z każdego dnia zawodów będzie można obejrzeć na YouTube, na kanale Skating ISU.

fot. Paweł Skraba

***

Skład reprezentacji Polski na MŚ juniorów w Gdańsku (4-6 marca):

Kobiety: Ada Majewska, Karolina Parczewska, Hanna Sokołowska (wszystkie Juvenia Białystok), Magdalena Zych (AZS Politechnika Opolska). Mężczyźni: Jędrzej Borowiecki (Orzeł Łódź), Oskar Kurowski, Michał Niewiński (obaj Juvenia Białystok), Adam Muchlado (Stoczniowiec Gdańsk).

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl