IPN w Gdańsku – konferencja o gangsterach w PRL-u w latach 70. i 80.

O przestępczości zorganizowanej w Polsce w latach 70. i 80 XX w. dyskutować będą historycy podczas konferencji naukowej, która rozpocznie się w poniedziałek w Gdańsku. Trzydniowe seminarium zorganizował miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak poinformował asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku Marcin Węgliński podczas konferencji „Gangsterzy z PRL. Przestępczość zorganizowana w Polsce. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte” przewidziano blisko 30 wystąpień badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych m.in. Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Zdaniem naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN dr. Karola Nawrockiego, szczególnie zjawisko przestępczości zorganizowanej w latach 80. ubiegłego wieku jest słabo rozpoznane i opisane przez historyków.

– Podczas konferencji postawimy m.in. pytanie, czy istniała możliwość, że w końcówce PRL mogła istnieć zorganizowana przestępczość, która nie była oparta o struktury MSW. Stawiamy hipotezę, że to ówczesny resort spraw wewnętrznych był największą strukturą przestępczą – powiedział Nawrocki.

Nawrocki dodał, że zagadkowa była postawa organów ścigania wobec gangów samochodowych.

Śledztwa wobec tych grup przestępczych były prowadzone nieudolnie lub z niechęcią, zarówno ze strony prokuratury i komendy głównej milicji – wyjaśnił.

Innymi prelekcjami podczas konferencji będą m.in. „Podróże z towarem. Handlowy plankton i rekiny przemytu w Polsce 1971-1989” – dr hab. Paweł Sowiński (Instytut Studiów Politycznych PAN), „Centrale Handlu Zagranicznego jako pole przestępczości zorganizowanej z udziałem funkcjonariuszy tajnych służb PRL w latach 70. i 80. XX wieku” – badacz niezależny z Gdańska Adam Chmielecki, „Spółki nomenklaturowe – patologia transformacji gospodarczej (1988-1989)” – Tomasz Kozłowski (IPN Warszawa), „Gangsterzy i filantropii – świat przestępczy w kulturze masowej PRL” – dr Łukasz Jastrząb (Biblioteka Kórnicka PAN).

W trakcie konferencji zaplanowano także panel dyskusyjny pt. „Mafia w latach 80. i w początkach lat 90. XX w. Fakty, podobieństwa, różnice” z udziałem naukowców i dziennikarzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl