Polacy modlili się podczas „Litanii Miast”

Trzy polskie miasta włączyły się w tegoroczną „Litanię Miast”. Mieszkańcy Gdańska, Sieradza i Międzyrzecza spotkali się wieczorem na wspólnej modlitwie. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Uczestnicy 20. Litanii Miast wysłuchali opowieści o świętych i zasłużonych. W tym roku w Gdańsku historyk Anna Kołakowska przypomniała postać bohaterskiej Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK, która oddała życie w imię obrony wolności i niepodległości Polski.

– Danka złożyła przysięgę, kiedy miała zaledwie 14 lat – w roku 1943. Inka nie zdradziła, wybrała śmierć. Oddała w pełni świadomie życie za swoich kolegów i za swojego dowódcę. Złożyła najwyższą ofiarę, wypełniła słowa przysięgi aż po ofiarę życia. Po 69 latach od śmierci Inki, Danuta Siedzikówna, 17-letnia dziewczynka stała się przewodnikiem młodego pokolenia Polaków. W kolejnych miastach Polski powstają jej pomniki, w wielu są tablice upamiętniające Inkę. Wielu młodych Polaków chce iść jej śladem, chce wyznawać i realizować te wartości, które mówią im jak żyć, aby zachować się jak trzeba – mówiła Danuta Kołakowska.

Młodzi ludzie w Sieradzu ukazali sylwetki m.in. św. o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz jednego z męczenników koreańskich. Natomiast mieszkańcy Międzyrzecza przybliżyli postać sługi bożego ks. bp. Wilhelma Pluty, byłego ordynariusza diecezji gorzowskiej.

Geneza Litanii Miast sięga spontanicznych spotkań mieszkańców Gdańska, którzy 1 listopada wieczorem wspólnie modlili się przy Pomniku Poległych Stoczniowców. W latach 80. ubiegłego wieku w tym miejscu zbierało się niekiedy tysiące ludzi.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl