fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Polacy stają się zamożniejsi

Wzrosła liczba deklaracji składanych przez najbogatszych podatników o rocznych dochodach ponad jeden milion złotych. Z danych Ministerstwa Finansów obejmujących lata 2018-2021, które przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”, wynika, że w naszym kraju ubyło osób najbiedniejszych, a powiększa się klasa średnia.

W rozliczeniu za 2018 r. do urzędów trafiło prawie 8,5 mln deklaracji o rocznych dochodach niższych niż 20 tys. złotych. W rozliczeniu za 2021 r. takich zeznań było już tylko nieco ponad 5 mln 300 tysięcy.

Eksperci wyciągają wniosek, że w czasie pandemii Polacy nie zbiednieli. W ocenie ekonomisty, prof. Zbigniewa Krysiaka te pozytywne efekty to kumulacja działań rządu Zjednoczonej Prawicy. Wskazał tu m.in. na zablokowanie kradzieży przez mafie VAT-owskie i instrumenty fiskalne.

Zmniejszenie podatków, jednocześnie lepsza alokacja środków, redystrybucja budżetowa (mam na myśli 500 plus) i emerytury. Niektórzy myślą, że to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto, a to jest rodzaj inwestowania,  czyli rodziny wydają pieniądze na podstawowe usługi i produkty, które kupują w polskich przedsiębiorstwach – głównie małych i średnich. Statystyki pokazują, że pieniądze wędrują do małych mikroprzedsiębiorstw, czyli to jest klasa średnia, a jednocześnie uczestnikami czy właścicielami przedsiębiorstw są polskie rodziny – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Wzrosła też liczba milionerów. Co więcej, potwierdziło się założenie, że w przeważającej części ci bogatsi rozliczają się według 19-procentowej liniowej stawki PIT.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl