fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe

Bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii, Andrzeja Dudy i Muhammadu Buhariego, w stolicy kraju Abudży. Podczas spotkania podpisano memorandum o współpracy obu krajów w zakresie rolnictwa.

Na wspólnej konferencji prezydent Andrzej Duda poinformował, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego mają związek z kryzysem wywołanym rosyjską agresją na Ukrainę.

Wyraził przy tym nadzieję, że w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii będą większe.

– Z punktu widzenia energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy gazu LNG oraz ropy naftowej do Polski i Unii Europejskiej z Nigerii. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce. Pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, do gazoportu polskiego, a także import ropy naftowej przez Lotos miały już miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać. Chcielibyśmy, aby dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, a na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – powiedział Prezydent RP.

Andrzej Duda zwrócił też  uwagę, że jego wizyta w Nigerii jest pierwszą oficjalną wizytą prezydenta Polski w tym kraju od momentu ustanowienia relacji dyplomatycznych 60 lat temu.

W najbliższych dniach – w środę i czwartek – polski prezydent odwiedzi jeszcze Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl