Ustawa dot. gruntów warszawskich podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą gruntów warszawskich – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Stało się to po oblikowaniu przez rząd wyroków Trybunału Konstytucyjnego wydanych po 9 marca br. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 roku.

Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości – chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.

Paweł Terlecki, radny PiS w Warszawie, ocenia, że nowe przepisy są pewnym krokiem na przód. Jednak, jak dodaje, nie spełnią one oczekiwań wszystkich zainteresowanych.

– Nie spełnią głównie oczekiwań lokatorów, najemców lokali komunalnych, które podlegają zwrotowi oraz właścicieli lub osób, którym przysługuje prawo do domagania się o zwrot nieruchomości. Problem polega na tym, że tak naprawdę głównym beneficjentem tej noweli jest miasto stołeczne Warszawa, dlatego że przynajmniej w części te nieruchomości, które są przeznaczone na cele publiczne, tak jak np. szkoły, parki, gmachy wszelkiej administracji, zostaną wyłączone spod automatycznego zwrotu w naturze – mówi Paweł Terlecki.

Ustawa dotycząca gruntów warszawskich została uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył przepisy do Trybunału. Sędziowie zdecydowali jednak, że jest ona konstytucyjna.

 

RIRM

drukuj