fot. PAP/Jakub Kamiński

Sylwetka Prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej dr Andrzej Duda to osoba, która ma za sobą bogatą biografię polityczną ale także naukową.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Mając 12 lat wstąpił do harcerstwa – do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Piorun” im. Legionistów 1914 roku. Przygoda z harcerstwem – jak podkreśla w swej autobiografii prezydent elekt – odegrała w jego życiu duże znaczenie.

Nauczyła samodzielności, a jednocześnie rozwinęła umiejętność działania w grupie. Od najmłodszych lat, pasją Andrzeja Dudy były książki. Z tym też pewnie związany jest wybór klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Po egzaminie dojrzałości w 1991 roku – zdanym na bardzo dobrym poziomie – przyszedł czas na wybór studiów. Andrzej Duda podjął naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale prawa. W trakcie studiów wziął ślub i od 20 lat jest – jak zaznacza – szczęśliwym mężem Agaty.

W 1995 roku na świat przyszła ich córka Kinga. W 1997 roku – śladem swoich rodziców, profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej – Andrzej Duda rozpoczął pracę na uczelni. Najpierw w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a następnie w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2004 roku obronił pracę doktorską pt. „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Rok później został doradcą klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Następnie wiceministrem sprawiedliwości.

W resorcie odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową, przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2008 roku został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W 2010 roku – po śmierci Lecha Kaczyńskiego – złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Został radnym Krakowa. W 2011 roku został posłem, pełniąc w Sejmie funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Otrzymał tytuł najlepszego posła 2013 roku w rankingu tygodnika „Polityka”. A w 2014 roku – po uzyskaniu mandatu eurodeputowanego – tytuł najlepszego polskiego europosła.

6 grudnia 2014 roku Rada Polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2015 roku. 24 maja w drugiej turze wyborów zaufaniem obdarowała go większość wyborców, dzięki czemu został wybrany prezydentem Polski.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj