Sylwetka Prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej dr Andrzej Duda to osoba, która ma za sobą bogatą biografię polityczną ale także naukową.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Mając 12 lat wstąpił do harcerstwa – do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Piorun” im. Legionistów 1914 roku. Przygoda z harcerstwem – jak podkreśla w swej autobiografii prezydent elekt – odegrała w jego życiu duże znaczenie.

Nauczyła samodzielności, a jednocześnie rozwinęła umiejętność działania w grupie. Od najmłodszych lat, pasją Andrzeja Dudy były książki. Z tym też pewnie związany jest wybór klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Po egzaminie dojrzałości w 1991 roku – zdanym na bardzo dobrym poziomie – przyszedł czas na wybór studiów. Andrzej Duda podjął naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale prawa. W trakcie studiów wziął ślub i od 20 lat jest – jak zaznacza – szczęśliwym mężem Agaty.

W 1995 roku na świat przyszła ich córka Kinga. W 1997 roku – śladem swoich rodziców, profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej – Andrzej Duda rozpoczął pracę na uczelni. Najpierw w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a następnie w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2004 roku obronił pracę doktorską pt. „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Rok później został doradcą klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Następnie wiceministrem sprawiedliwości.

W resorcie odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową, przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2008 roku został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W 2010 roku – po śmierci Lecha Kaczyńskiego – złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Został radnym Krakowa. W 2011 roku został posłem, pełniąc w Sejmie funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Otrzymał tytuł najlepszego posła 2013 roku w rankingu tygodnika „Polityka”. A w 2014 roku – po uzyskaniu mandatu eurodeputowanego – tytuł najlepszego polskiego europosła.

6 grudnia 2014 roku Rada Polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2015 roku. 24 maja w drugiej turze wyborów zaufaniem obdarowała go większość wyborców, dzięki czemu został wybrany prezydentem Polski.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl