Wyruszył Marsz I Kompanii Kadrowej

Dziś o godz. 7.00 z krakowskich Oleandrów do Kielc wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jego uczestnicy przemierzą Słomniki, Miechów, Jędrzejów, Chęciny, aby 12 sierpnia ok. godz. 13.00 dotrzeć pod pomnik Czynu Legionowego („Czwórki Legionowej”).

Marsz ma formułę radosnego obcowania z patriotyzmem. Podczas wędrówki będzie można uczestniczyć w prelekcjach, spotykać się z uczestnikami walk o niepodległość i odwiedzić miejsca pamięci narodowej.

Ponadto będzie można wziąć udział w zawodach sportowych i zajęciach edukacyjnych.

– Chcemy manifestować przywiązanie do wartości naszych dziadów i pradziadów, ale pod względem wartości, które dla okresu międzywojennego i dla współczesnych czasów „Kadrówka” łączy, rzecz jest niezmienna. Są to wartości Bóg, honor, Ojczyzna. To 50. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, licząc od lat 20. To, co jest szczególnie ważne w „Kadrówce” to to, że łączy ona w sobie zarówno element wychowawczy – odwiedzamy miejsca pamięci narodowej, cmentarze wojenne – oraz element sportowy, ponieważ marsz jest wydarzeniem, w którym młodzi ludzie na czas pokonują ten odcinek liczący prawie 160 kilometrów – powiedział Jan Józef Kasprzyk, Prezes Związku Piłsudczyków.

Marsz śladami „Kadrówki” odbywa się na pamiątkę wydarzeń z 1914 roku. 6 sierpnia na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa wyruszyła w kierunku Kongresówki.

Marsz wyruszył po raz pierwszy w 1924 roku. Odbywał się on nieprzerwanie do 1939 roku. Okupacja niemiecka oraz wejście do Polski Armii Czerwonej i objęcie władzy przez komunistów spowodowały, że przez wiele lat marsz nie mógł być organizowany.

Do tej idei powrócono w 1981 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl