fot. flickr.com

Arabia Saudyjska – zamach samobójczy w meczecie, 13 zabitych

W szyickim meczecie w Abha w południowo-zachodniej prowincji Asir miał miejsce zamach samobójczy. Zginęło 10 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i 3 pracowników saudyjskiego MSW – podała AP.

W anonimowej wypowiedzi dla agencji urzędnik saudyjskiego MSW poinformował, że do meczetu uczęszczali głównie funkcjonariusze służb bezpieczeństwa.

Nikt nie przyznał się do zamachu, ale o jego przeprowadzenie podejrzewa się sunnicką organizację terrorystyczną Państwo Islamskie (IS), której lokalne komórki w Arabii Saudyjskiej przyznały się do przeprowadzenia w ostatnich miesiącach kilku ataków. IS od początku roku apeluje do swoich zwolenników o wysadzanie szyickich meczetów w tym kraju. Organizacja jest również odpowiedzialna za serię zamachów przeprowadzonych od początku marca w sąsiednim Jemenie oraz za czerwcowy atak w Kuwejcie, w którym zginęło 27 osób.

W zeszłym miesiącu saudyjskie władze poinformowały o aresztowaniu 431 osób podejrzanych o przynależność do lokalnych komórek IS. Dodały, że służbom bezpieczeństwa udało się udaremnić kilka planowanych przez IS zamachów, między innymi na dyplomatów i meczet mogący pomieścić nawet 3 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj