fot. PAP/Abaca

Parlament Gruzji odrzucił prezydencie weto ws. ustawy o tzw. agentach zagranicznych

Gruziński parlament odrzucił weto prezydent, co oznacza, że ustawa, jaką jej przeciwnicy nazywają rosyjską, wejdzie w życie. Wszystko wskazuje na to, że dochodzi do zwrotu w polityce zagranicznej Gruzji.

Ustawę, która przez jej przeciwników, jest nazywana ustawą o zagranicznych agentach, prezydent Gruzji zawetowała 18 maja.

Ta ustawa jest rosyjska w swej istocie i duchu – wskazała Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji.

We wtorek o przyszłości weta miał rozstrzygnąć parlament. Osiemdziesiąt cztery głosy za odrzuceniem weta oznaczają, że regulacje wejdą w życie.

Przeciwnicy ustawy ponownie wyszli na ulice. Jeden z przedstawicieli gruzińskiego MSZ przyznał, że władza sięga po przemoc.

Protestujący obawiają się, że ustawa oddali ich od Unii Europejskiej i zbliży do Moskwy.

Tu już nie chodzi o prawo. Chodzi o ich decyzję o oddaleniu Gruzji od Zachodu, od UE, od NATO i skierowaniu Gruzji w stronę Rosji i uczynieniu z niej sojusznika Rosji – powiedziała mieszkanka Gruzji.

Ustawa dotyczy organizacji, które otrzymują ponad 20 proc. finansowania z zagranicy. Trafią one do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu. Rządząca partia tłumaczy ustawę bezpieczeństwem i obroną suwerenności, ale już raz wycofała się z jej wprowadzenia. Po masowych protestach w marcu ubiegłego roku i ostrej krytyce państw zachodnich. Prezydent kraju wygłosiła orędzie.

Oni nacisnęli palcem na przycisk, zapisując swoje imiona po jednej stronie historii. My powinniśmy zrobić wszystko, żeby przygotować się do 26 października, co będzie naszą odpowiedzią na dzisiejszy dzień – zaznaczyła Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji.

26 października odbędą się w Gruzji wybory parlamentarne. Stany Zjednoczone mówią o oddaleniu się Gruzji od Unii Europejskiej.

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie oddaliła kraj od ścieżki integracji europejskiej i zignorowała euroatlantyckie aspiracje Gruzinów – mówił Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Rada Europejska w grudniu ubiegłego roku przyznała Gruzji status kraju kandydującego do Unii. Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym ostrzegła, że ustawa to krok wstecz na tej drodze. Sytuacja w Gruzji ma być tematem kolejnego szczytu unijnych przywódców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl