fot. flickr.com

Polska zacieśnia wymianę handlową z Gruzją

Wymiana handlowa Gruzji z Polską nabiera tempa. Gruzja liczy także na wsparcie polskich firm przy realizacji dużych inwestycji w swoim kraju. Jednym z celów gospodarczych Gruzji jest uruchomienie nowych rynków eksportowych w Europie.

Polskie produkty coraz częściej znajdują nabywców i cieszą się sporym zainteresowaniem w Gruzji – mówił Stanisław Raźniewski, prezes polsko-gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

– Uznawane są za produkty europejskie, bardzo dobrej jakości i w związku z tym to, o czym możemy tutaj powiedzieć, to blisko 23 proc. w strukturze ogólnej wymiany handlowej Gruzji ze światem zajmują już dzisiaj produkty europejskie, co jest również pozytywnym i dostrzegalnym trendem – wskazał prezes.

Jednym z celów gruzińskiej polityki gospodarczej jest uruchomienie nowych rynków eksportowych w Europie. Ważnymi partnerami handlowymi Gruzji są także Rosja, Azerbejdżan, Armenia czy Turcja.

– Głównie jest to uwarunkowane tym, że bliskość czy stałe historyczne kontakty powodują, że z punktu widzenia łatwości nawiązywania tych relacji, prowadzenia transakcji czy nawet kosztów transportu, kraje te są na pewnej uprzywilejowanej pozycji – powiedział prezes.

Kondycja gruzińskiej gospodarki w ostatnich trzech latach była dobra – wskazał Stanisław Raźniewski.

– Odczyty PKB pokazują tendencję stabilną i wzrostową, wzrost na poziomie blisko 5 procent w 2018 roku. Podobna tendencja w roku 2019 i planowany wzrost na 2020 – podsumował Stanisław Raźniewski.

Według jednego z raportów Banku Światowego, Gruzja znajduje się na siódmym miejscu pod względem ułatwień w prowadzeniu biznesu. Wpływa na to m.in. znaczna liczba inwestycji prywatnych oraz dużych koncernów, stale bogacące się społeczeństwo czy inwestycje publiczne w infrastrukturę drogową, kolejową i portową.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl