fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Gruzja: Proeuropejskie demonstracje w Tbilisi przeciwko rządowi

35 tysięcy osób demonstrowało w niedzielę wieczorem przed parlamentem w Tbilisi, domagając się dymisji gruzińskiego rządu oskarżanego o nieodpowiednie starania w kwestii uzyskania przez Gruzję statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Wszystkie partie opozycyjne i kilka organizacji proeuropejskich wezwały do demonstracji w celu zwiększenia presji na rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, oskarżaną o autorytarny kurs i pogorszenie stosunków z Brukselą.

„Żądamy, aby oligarcha Bidzina Iwaniszwili zrzekł się władzy wykonawczej i przekazał ją z poszanowaniem konstytucji rządowi jedności narodowej” – zaapelowano w komunikacie na Facebooku przed demonstracją.

Nowy rząd musi „przeprowadzić reformy wymagane przez UE, które automatycznie przyniosą nam status kandydata do członkostwa w UE” – podkreślono.

23 czerwca europejscy przywódcy oświadczyli, że są „gotowi przyznać status kandydata” Gruzji, ale po przeprowadzeniu w tym kraju istotnych reform. Po tej decyzji rozpoczęły się demonstracje przeciwko Gruzińskiemu Marzeniu. Tbilisi złożyło wniosek o przystąpienie do UE wraz z Ukrainą i Mołdawią kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl