fot. twitter.com/zuzanna_dab

IPN przeprowadzi prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w Gruzji. W posiadłości b. szefa NKWD odnaleziono doły ze szczątkami ofiar zbrodni komunistycznych

Jeszcze w styczniu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej uda się do Gruzji, by uczestniczyć w pracach poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Głównym miejscem działań badaczy Instytutu ma być obszar dawnej rezydencji szefa NKWD, Ławrientija Berii. Odnaleziono tam doły ze szczątkami ofiar zbrodni komunistycznych. Wśród nich mogą być także Polacy – ofiary represji z lat trzydziestych.

IPN został poproszony przez Gruzinów o pomoc w pracach – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Jeszcze w styczniu ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ruszy do Gruzji, gdzie będzie pracować w dawnej posiadłości Ławrientija Berii. Zostały tam odkryte zbiorowe groby. Z danych, które uzyskaliśmy od strony gruzińskiej, wynika, że posiadają dosyć rozległą wiedzę na temat ofiar, które mogą się tam znajdować. Wśród nich mogą być Polacy – wskazał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wspólne prace będą możliwe dzięki umowom, które w latach 2013-2018 r. zawarto między IPN a Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji.

– Zaproszenie ze strony gruzińskiej jest kontynuacją naszej współpracy z Gruzinami. Cieszę się na najbliższą współpracę, bo będzie miała bardzo konkretny i realny wymiar. Z pewnością nie będzie to nasze ostatnie działanie na terenie Gruzji – podkreślił dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wiceprezes IPN wyraził ponadto nadzieję na przełom w rozmowach i zgodę na prace poszukiwawcze na Ukrainie, gdzie również badacze mają nadzieję odnaleźć szczątki Polaków. Chodzi m.in. prace pod Odessą i w Chersoniu.

– W relacjach polsko-ukraińskich nie ma obecnie żadnego przełomu. Strona ukraińska nie zezwala na prowadzenie przez nas prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terenie swojego państwa. Wszystkie nasze wnioski są odrzucane. W ubiegłym roku odbyliśmy wizytę na terenie Odessy, gdzie badania prowadziła strona ukraińska, oraz w Chersoniu, gdzie prowadzi jeden ze śladów mordu katyńskiego. Zadeklarowaliśmy stronie ukraińskiej naszą gotowość do wzięcia udziału w pracach, które są tam realizowane przez ukraińską stronę. Oczekujemy, iż wreszcie otrzymamy zgodę na prace na terenie Ukrainy – powiedział profesor.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział ponadto prowadzenie w bieżącym roku prac w dotychczasowych miejscach poszukiwań. Wymienił m.in. teren dawnych więzień na Rakowieckiej i „Toledo” na warszawskiej Pradze.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl