fot. PAP/EPA

Londyn: Dwudniowe spotkanie szefów państw i rządów NATO

W Londynie rozpocznie się dziś dwudniowe spotkanie szefów państw i rządów NATO. Szczyt zorganizowano w związku z 70. rocznicą podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

Polskę będzie reprezentował m.in. prezydent Andrzej Duda. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent weźmie udział w spotkaniu w wąskim gronie zorganizowanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Amerykański przywódca zaprosił na nie liderów państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność. Prezydent Andrzej Duda weźmie też udział w sesji organizowanej przez wiodące światowe think tanki w zakresie bezpieczeństwa.

Europoseł Ryszard Czarnecki zaznaczył, że działania polskich władz wzmacniają pozycję naszego kraju w Sojuszu.

– NATO w tej chwili jest na pewno mocniejsze niż kilka lat temu. Więcej krajów płaci więcej na obronność niż dotychczas. W moim przekonaniu polski rząd dobrze robi, że inwestuje w relacje bilateralne z USA i że w praktyce wykorzystuje sytuację brexitu. Oczywiście Wielka Brytania pozostaje w NATO, ale z Polską w tej chwili Waszyngton musi się bardziej liczyć i z tego rząd potrafi skorzystać – powiedział Ryszard Czarnecki.

Londyńskie rozmowy będą miały specyficzny przebieg. Odbędzie się m.in. jedna trzygodzinna, robocza sesja prezydentów i szefów rządów państw NATO. Nie jest to też formalny szczyt, bo takie odbywają się co dwa lata – najbliższy w 2020 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl