Prezydent Niinisto o ew. członkostwie Finlandii w NATO: „jest taka możliwość”

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto uznał, że członkostwo jego kraju w NATO jest możliwe – informuje RTV Yle na swym portalu. Dotychczasowe rządy Finlandii odrzucały ewentualność przystąpienia tego kraju do Sojuszu.

Niinisto przedstawił ten pogląd na sobotnim spotkaniu z dziennikarzami i podkreślił w tym kontekście, że jest zadowolony z planu działania obecnego rządu.

Yle akcentuje, że widać, iż rząd Finlandii zbliża się do Sojuszu, „co wywołuje wielką konsternację Rosji, która jest coraz bardziej zaniepokojona tym, co postrzega jako wkraczanie NATO w jej naturalną sferę wpływów”.

Yle zwraca uwagę, że Finlandia uczestniczy ostatnio w spotkaniach NATO, wraz z sąsiednią Szwecją, a także bierze udział we wspólnych ćwiczeniach w zakresie zarządzania kryzysowego.

Yle wskazuje, że z niedawnego sondażu wynika, iż opowiedzenie się przez Niinisto za przystąpieniem do NATO skłoniłoby jedną trzecią Finów do poparcia członkostwa w Sojuszu. Portal odnotowuje, że sprzeciw wobec członkostwa w NATO zawsze był duży, ale od kilku lat słabnie.

Niinisto powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że „Europa zdała sobie sprawę, iż nie jest nietykalna”. Zarazem podkreślił jednak, że pryncypialne stanowisko Finlandii zakłada nieangażowanie się w żadne konflikty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl