Zakończyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu

To była wielka uczta dla miłośników lotnictwa – tak Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, które w niedzielę zakończyły się w Radomiu podsumował ich koordynator gen. Krzysztof Żabicki. Według szacunków wojska, mimo deszczowej pogody w ciągu dwóch dni lotnicze wyczyny obejrzało ponad 160 tys. widzów.

Tegoroczna edycja Air Show uświetniła obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Radom gościł przedstawicieli lotnictwa z 22 państw. W powietrzu zaprezentowało się 150 maszyn.

Mimo deszczowej pogody organizatorzy starali się zrealizować program imprezy w całości.

„Natura trochę spłatała nam figla, ale dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich służb i chęci pilotów oraz zachowaniu zasad bezpieczeństwa, w pierwszym dniu pokazów – zrealizowaliśmy 99 proc. programu, a w niedzielę – wszystko to co przy takiej pogodzie było możliwe” – powiedział Żabicki. Dodał, że publiczność opuszczała pokazy zadowolona.

„To była prawdziwa uczta dla miłośników lotnictwa. To były dobre i bezpieczne pokazy” – ocenił koordynator Air Show.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze odbywają się w Radomiu co dwa lata.

„Mam nadzieję, że – w kontekście zapowiedzi rozbudowy radomskiego lotniska przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze – to nie ostatnie Air Show w naszym mieście” – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski, podsumowując tegoroczną imprezę. Zapewnił, że będzie zabiegał o to, by kolejna edycja Air Show odbyła się na rozbudowanym już lotnisku w Radomiu, które ma zacząć działać w 2020 r.

Witkowski zaznaczył, że miasto – jako współorganizator Air Show – włożyło wiele wysiłku w przygotowanie imprezy. Przypomniał, że po stronie miasta leżało m. in. przygotowanie parkingów, zabezpieczenie specjalnych linii autobusowych, które obsługiwały dojazd na lotnisko. Wodociągi Miejskie zapewniły wodę pitną. Miejskie służby zadbały też o porządek i czystość terenu w trakcie i po imprezie.

Air Show to największa impreza lotnicza w kraju i jedna z większych w Europie. W czasie dwudniowej imprezy widzowie oglądali podniebne ewolucje. Największe zainteresowanie publiczności budziły popisy zespołów akrobacyjnych. W tym roku w Radomiu można było ich zobaczyć 12. Były to grupy akrobacyjne, m.in. z Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Finlandii, Chorwacji, Łotwy, Jordanii i z Pakistanu. Polskę reprezentowały m.in. wojskowe zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry i Orlik, Cellfast Flying Team czy Artur Kielak Xtreme Aerobatics. Na płycie lotniska była także wystawa statyczna, na której oprócz samolotów można zobaczyć także sprzęt wojskowy. Organizatorzy przygotowali też strefy tematyczne, m.in. poświęconą historii Dywizjonu 303 oraz strefę foto, w której można porozmawiać z pilotami i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show współorganizowane są przez: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Urząd Miejski w Radomiu, spółkę Port Lotniczy Radom S.A., Wodociągi Miejskie w Radomiu oraz Fundację Inicjatyw Młodzieżowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl