Radom: uroczyste obchody 40. rocznicy Czerwca ’76

40 lat temu, 25 czerwca 1976 roku w  związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen, w Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do wybuchu antykomunistycznego protestu robotniczego.  W ten sposób robotnicy upomnieli się o poszanowanie swojej godności i praw. Główne obchody rocznicowe odbyły się dziś w Radomiu.

W czerwcu 1976 roku na ulice polskich miast wyszły dziesiątki tysięcy robotników, protestujących przeciwko drastycznej podwyżce cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano około 2,5 tysiąca osób.

Główne obchody tamtych wydarzeń miały dziś miejsce w Radomiu. Centralnym punktem uroczystości była uroczysta Msza św. polowa w intencji bohaterów polskiego czerwca 1976 roku,  w tym duchowego przywódcy protestujących księdza Romana Kotlarza. W homilii ksiądz biskup Piotr Libera, biskup diecezji płockiej, przywołał postać księdza Kotlarza.

– Dla mnie najbardziej wymowna jest scena gdy ksiądz Roman Kotlarz staje na  schodach kościoła Świętej Trójcy i wam błogosławi, waszemu robotniczemu protestowi. W ten sposób kapłan-męczennik wpisywał was, wasze miasto, waszą krzywdę i brak perspektyw w perspektywę Chrystusowych błogosławieństw – powiedział ks. bp Piotr Libera, biskup diecezji płockiej.

Na dzisiejszych uroczystościach nie zabrakło najważniejszych osób w państwie. Przemawiając do zgromadzonych prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dzień wydarzeń w Radomiu, Ursusie, Płocku jest nazywany „przedświtem wolności”.

– To te wydarzenia – Radom, wściekłość i okrucieństwo z jakim władza komunistyczna zaatakowała robotników – były przełomem w naszej historii. Przełomem, który wywołał solidarność. Przełomem na kanwie którego potem, po wizycie naszego Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 roku, w 80 roku powstała „Solidarność”, ta pisaną dużą literą, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, związek zawodowy robotników i inteligentów, związek zawodowy wszystkich – powiedział Andrzej Duda. WIĘCEJ 

Po Mszy św. prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy kamieniu węgielnym pod budowę pomnika Czerwca 1976 Roku. Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe.

TV Trwam News

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl