fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Radom: uroczyste obchody 40. rocznicy Czerwca ’76

40 lat temu, 25 czerwca 1976 roku w  związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen, w Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do wybuchu antykomunistycznego protestu robotniczego.  W ten sposób robotnicy upomnieli się o poszanowanie swojej godności i praw. Główne obchody rocznicowe odbyły się dziś w Radomiu.

W czerwcu 1976 roku na ulice polskich miast wyszły dziesiątki tysięcy robotników, protestujących przeciwko drastycznej podwyżce cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano około 2,5 tysiąca osób.

Główne obchody tamtych wydarzeń miały dziś miejsce w Radomiu. Centralnym punktem uroczystości była uroczysta Msza św. polowa w intencji bohaterów polskiego czerwca 1976 roku,  w tym duchowego przywódcy protestujących księdza Romana Kotlarza. W homilii ksiądz biskup Piotr Libera, biskup diecezji płockiej, przywołał postać księdza Kotlarza.

– Dla mnie najbardziej wymowna jest scena gdy ksiądz Roman Kotlarz staje na  schodach kościoła Świętej Trójcy i wam błogosławi, waszemu robotniczemu protestowi. W ten sposób kapłan-męczennik wpisywał was, wasze miasto, waszą krzywdę i brak perspektyw w perspektywę Chrystusowych błogosławieństw – powiedział ks. bp Piotr Libera, biskup diecezji płockiej.

Na dzisiejszych uroczystościach nie zabrakło najważniejszych osób w państwie. Przemawiając do zgromadzonych prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dzień wydarzeń w Radomiu, Ursusie, Płocku jest nazywany „przedświtem wolności”.

– To te wydarzenia – Radom, wściekłość i okrucieństwo z jakim władza komunistyczna zaatakowała robotników – były przełomem w naszej historii. Przełomem, który wywołał solidarność. Przełomem na kanwie którego potem, po wizycie naszego Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 roku, w 80 roku powstała „Solidarność”, ta pisaną dużą literą, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, związek zawodowy robotników i inteligentów, związek zawodowy wszystkich – powiedział Andrzej Duda. WIĘCEJ 

Po Mszy św. prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy kamieniu węgielnym pod budowę pomnika Czerwca 1976 Roku. Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe.

TV Trwam News

 

 

drukuj