Radom: Obchody upamiętniające 42. rocznicę protestu robotniczego Czerwiec’76

W Radomiu odbędą się dziś obchody upamiętniające 42. rocznicę protestu robotniczego z czerwca 1976 r. Przy tej okazji odbędzie się też wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS. Parlamentarzyści mają przyjąć okolicznościową uchwałę dot. wydarzeń czerwcowych.

Najważniejszym punktem będzie Msza św. o godz. 18.00 w intencji bohaterów Czerwca’76 i ks. Romana Kotlarza. Będzie w niej uczestniczył m.in. premier Mateusza Morawiecki i przedstawiciele rządu. Eucharystia będzie sprawowana na skrzyżowaniu ul. 25 Czerwca i Żeromskiego w pobliżu kamienia upamiętniającego robotniczy protest.

Pamiętamy o tamtych wydarzeniach ofiarach i bohaterach; chcemy by wiedza na temat Czerwca’76 był szeroko rozpowszechniana – powiedział Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” ziemi radomskiej.

To nam się udaje, bo coraz więcej informacji na temat tamtego dnia ukazuje się w prasie i telewizji. To dobrze, bo o tamtym dniu ludzie powinni wiedzieć wszystko. W Radomiu pewnie wiedzą, ale nie wiedzą jeszcze w innych regionach naszej ojczyzny. Naszym celem jest to, aby wydarzenia z czerwca 1976 r. upowszechnić na tyle, ażeby była o nich przynajmniej podstawowa wiedza – zaznaczył Zdzisław Maszkiewicz.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. osób. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary więzienia sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia. Zaczęły się także represje wobec protestujących i ich rodzin.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl