KE chce finansowania pomostowego dla Grecji

Komisja Europejska zaproponowała finansowanie pomostowe dla Grecji z funduszu wspólnego dla całej unii. Chodzi o Europejski Mechanizm Stabilizacji Finansowej.

Rozwiązanie zakłada udział Polski w gwarancjach pożyczek dla Aten. Finansowanie pomostowe w wysokości 7 mld euro na trzy miesiące ma pozwolić Atenom na spłacenie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i należnej raty do Europejskiego Banku Centralnego.

Według ekspertów – ewentualny udział Polski wynosiłby około 210 mln euro, czyli 3 proc. – tyle, ile składka do unijnego budżetu. Ministerstwo Finansów poinformowało, że ostateczne decyzje będą podjęte w duchu solidarności europejskiej.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, podkreśla, że Polski nie stać na sfinansowanie pomocy dla Grecji.

– Polska jest jednym z tych krajów unijnych, które nie zawiniły w związku z tym kryzysem, przy budowaniu jego fundamentów. Zawinili sami Grecy i decydenci UE w eurolandzie, a zwłaszcza kraje wiodące w tych organizacjach czyli Niemcy i Francja – tłumaczy dr Marian Szołucha.

Kategoryczny sprzeciw w sprawie sięgnięcia po środki z EFSM wyraziła Wielka Brytania oraz Czechy. Sceptycznie stanowisko zajęła także Szwecja i Dania.

Pożyczka pomostowa  zostanie spłacona z nowego programu wsparcia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl