fot. PAP/EPA

Syria: Najnowsze walki wygnały w Aleppo 30 tys. ludzi

Trwająca obecnie ofensywa syryjskich wojsk rządowych na Aleppo zmusiła do ucieczki około 30 tys. jego cywilnych mieszkańców – poinformowało we wtorek mające siedzibę w Wielkiej Brytanii opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ofensywie towarzyszą ataki lotnicze z użyciem bomb beczkowych i ostrzał artyleryjski.

W ubiegłych dniach siły rządowe i wspierające je zbrojne milicje zdołały opanować w Aleppo ponad 30 proc. terenów znajdujących się dotąd pod kontrolą rebeliantów. W blokowanej od trzech miesięcy przez wojska reżimu Baszara el-Asada wschodniej części miasta dramatycznie brakuje żywności, paliwa i środków medycznych.

Według Obserwatorium ponad 15 tys. osób zbiegło na inne kontrolowane przez rebeliantów tereny Aleppo, ponad 7 tys. przedostało się do dzielnic opanowanych przez Kurdów, a 5 tys. do strefy zajętej przez armię syryjską.

Mimo postępów rządowej ofensywy rebelianci nie zamierzają składać broni. „Walka trwa” – powiedział niemieckiej agencji dpa doradca opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej Usama Abu Seid. Jego zdaniem sukcesy wojsk rządowych to efekt „masywnego militarnego nacisku” w sytuacji, gdy rebelianci dysponują tylko lekką bronią. „Nie oznacza to, że bitwa dobiegła końca” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj