Hezbollah: „Wygraliśmy wojnę w Syrii”

Libańska organizacja Hezbollah, sojusznik prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ogłosiła zwycięstwo w wojnie w Syrii – poinformował we wtorek libański dziennik „Al-Akhbar”. Deklaracja ta związana jest z sukcesami armii rządowej w walce z dżihadystami na wschodzie kraju.

„Wygraliśmy wojnę w Syrii. Pozostają małe walki” – ogłosił na uroczystościach religijnych przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah.

Lider szyickiej organizacji dodał, że „upadł kierunek innego projektu (w Syrii)”, a przeciwnicy Asada chcą teraz negocjować.

Popierany przez Iran Hezbollah wysłał do Syrii tysiące bojowników. Dzięki pomocy Moskwy, Teheranu oraz właśnie Hezbollahu rząd w Damaszku osiągnął liczne sukcesy wojskowe i odzyskał znaczne terytoria opanowane przez rebeliantów na zachodzie Syrii, co pozwoliło mu na rozpoczęcie operacji militarnej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w kierunku doliny Eufratu na wschodzie kraju.

Ofensywa wojsk reżimu Asada w kierunku Dajr az-Zaur rozpoczęła się 17 sierpnia i – jak wskazała agencja Reutera – była błyskawiczna. 5 września syryjska armia połączyła się z oddziałami, które ponad trzy lata były otoczone w tym mieście przez bojowników IS. Trwają walki z dżihadystami o kontrolę nad całym miastem.

Ewentualne opanowanie Dajr az-Zaur przez syryjską armię nie oznacza końca rywalizacji z kurdyjsko-arabskim sojuszem Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) o bogatą w ropę dolinę Eufratu. Armia syryjska chciałaby również doprowadzić do otwarcia korytarza lądowego łączącego Syrię i Liban z Iranem, do czego nie chce dopuścić SDF.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl