Syria: Dżihadyści ponownie są w Kobane; w atakach zginęło 12 osób

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) ponownie wkroczyli do Kobane, na północy Syrii, z którego w styczniu wyparły ich siły kurdyjskie. Dzisiaj w zamachu bombowym i innych atakach w tym mieście zginęło 12 osób, a 70 zostało rannych.

Jak informuje agencja Reutera, bojownicy IS z trzech stron przeprowadzili szturm na to leżące na granicy z Turcją miasto, walcząc z kurdyjskimi siłami samoobrony YPG.

Agencja Associated Press pisze, że bojownicy IS zaatakowali również leżące na północnym wschodzie Syrii miasto Al-Hasaka i częściowo je opanowali.

To właśnie milicje YPG (Ludowe Jednostki Ochrony) dzięki pomocy z powietrza wojsk USA wyparły w styczniu, po czterech miesiącach oblężenia, IS z Kobane (arab. Ajn al-Arab). YPG są związane z Kurdyjską Partią Unii Demokratycznej (PYD), głównym stronnictwem kurdyjskim w Syrii.

Jeszcze na początku tygodnia YPG informowały, że odbiły z rąk islamistów kluczowe miasto Ain Issa, 50 km od głównej siedziby IS w mieście Ar-Rakka na północy Syrii. W poprzednim tygodniu Kurdowie odbili miasto Tall Abjad i odcięły główną drogę zaopatrzenia dla IS. Ar-Rakka uznawana jest za stolicę samozwańczego kalifatu pod nazwą Państwo islamskie, utworzonego w czerwcu 2014 roku na terenie zdobytych przez IS obszarów w Syrii i Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl