Steinmeier przestrzega Turcję przed przedłużaniem obecności w Syrii

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przestrzegł w piątek Turcję przed utrzymywaniem przez dłuży czas obecności wojskowej w Syrii po tym, gdy przed kilkoma dniami Ankara rozpoczęła tam ofensywę przeciwko Państwu Islamskiemu i bojownikom kurdyjskim.

„W ostatnich dniach Turcja podjęła bardziej aktywną rolę w Syrii, w tym działania wojskowe” – powiedział Steinmeier dziennikarzom w Bratysławie. „Ale wszyscy musimy być zainteresowani unikaniem długoterminowych konfrontacji wojskowych na syryjskiej ziemi” – zastrzegł minister.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że armia turecka wyparła siły tzw. Państwa Islamskiego (IS) i kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z obszaru ok. 400 km kw. w północnej Syrii.

Podkreślił, że turecka interwencja zbrojna w Syrii przebiega pomyślnie. Dodał, że Turcja dążyła do ustanowienia w Syrii „strefy bezpieczeństwa”, ale jej propozycja nie spotkała się z poparciem światowych mocarstw.

W stolicy Słowacji odbywa się w piątek nieformalne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w formule Gymnich (w trakcie rozmów – w odróżnieniu od obrad Rady ds. Zagranicznych – nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji). Ministrowie mieli m.in. rozmawiać na temat sytuacji w Turcji, a także implementacji porozumień mińskich i dalszych kroków wobec Rosji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl