Koordynator ONZ: ostrzał we Wschodniej Ghucie zagraża konwojowi z pomocą

Stały koordynator ONZ w Syrii Ali al-Zatari powiedział w piątek, że ostrzał w pobliżu miasta Duma w rebelianckiej enklawie Wschodnia Ghuta w Syrii naraża na niebezpieczeństwo udający się tam konwój z pomocą humanitarną. Zaapelował o rozejm, by dostarczyć pomoc.

Do ostrzału doszło „mimo zapewnień stron (konfliktu), w tym Federacji Rosyjskiej, o bezpieczeństwie” – podkreślił Zatari.

Przedstawiciel ONZ potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji z siedzibą w Londynie, która dysponuje siecią informatorów w Syrii, oraz cytowanego przez Reutera mieszkańca Dumy. Zarówno mieszkaniec, jak i Obserwatorium podały, że po ataku samoloty nadal krążyły nad miastem.

Wcześniej w piątek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że konwój z pomocą przekroczył linię frontu i wjechał do kontrolowanej w części przez rebeliantów Wschodniej Ghuty oraz kieruje się w stronę Dumy. Z informacji MKCK wynika, że konwój liczy 13 ciężarówek z żywnością, która nie mogła zostać dostarczona w poniedziałek z powodu intensywnych walk.

Według Obserwatorium po raz pierwszy od 10 dni w nocy z czwartku na piątek nie doszło do nalotów na Wschodnią Ghutę.

Walki w obleganej przez syryjskie siły rządowe Wschodniej Ghucie w ostatnim czasie spowodowały najprawdopodobniej ucieczkę wszystkich cywilów z miast Mesraba, Hamurija i Mudeira – poinformowała w czwartek przedstawicielka ONZ Linda Tom. W grudniu łącznie miało uciec stamtąd ok. 50 tys. ludzi.

Cywile zostali przesiedleni do innych obszarów pozostających poza kontrolą rządu – sprecyzowała. Dodatkowo około 15 tys. osób zostało przesiedlonych wewnątrz Wschodniej Ghuty pod koniec stycznia – wynika z szacunków ONZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl