fot. twitter

USA: Federalna Komisja Handlu weźmie pod lupę Facebooka

W związku z doniesieniami o nielegalnym użyciu danych około 50 milionów użytkowników Facebooka amerykańska Federalna Komisja Handlu zbada tę firmę pod kątem wykorzystywania przez nią danych – podał we wtorek Bloomberg, powołując się na źródło bliskie sprawie.

Źródło poinformowało, że komisja przeanalizuje, czy Facebook pozwolił Cambridge Analytica na otrzymanie danych użytkowników, łamiąc swoją politykę.

Przedstawiciele komisji nie skomentowali na razie doniesień Bloomberga.

Brytyjski „Observer” opublikował w niedzielę szczegóły dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności Cambridge Analytica; podał, że firma naruszyła prawo, pozyskując i wykorzystując w celach komercyjnych dane dotyczące nawet 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie wykorzystywane w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie. „Guardian” podaje, że firma była też zaangażowana w propagowanie Brexitu przed brytyjskim referendum z 2016 roku.

Według informacji gazety, użyte informacje dotyczą w szczególności wyborców w Stanach Zjednoczonych i były następnie wykorzystywane w kampanii wyborczej w 2016 roku, aby pomóc republikańskiemu kandydatowi Donaldowi Trumpowi.

PAP/RIRM

drukuj