Gen. B. Hodges: Polska jest cennym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych

Polska jest dla USA cennym sojusznikiem i ważnym miejscem dla działań służących sojuszniczemu odstraszaniu – powiedział w Warszawie dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges.

Gen. Ben Hodges, który spotkał się z dowódcami: generalnym i operacyjnym rodzajów sił zbrojnych, złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego; mianował też na wyższy stopień amerykańskiego oficera służącego w Polsce.

„Jestem zaszczycony przywilejem, że będę mógł wziąć we wtorek udział w obchodach święta polskich sił zbrojnych” – powiedział Ben Hodges. Jak dodał, „polskie wojsko zyskało reputację kobiet i mężczyzn, którzy mężnie walczyli nawet z silniejszym przeciwnikiem”.

„Stoimy przed pomnikiem, w jednym z głównych miejsc dla Powstania, przypomina nam to znowu, jak Polacy walczyli o wolność, niepodległość i wolność ich kraju” – zaznaczył.

Generał przekonywał, że Polska jest sprawdzonym sojusznikiem i ważnym liderem w NATO i Europie.

„Polska stała się dla wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych środkiem ciężkości wszystkiego, co robimy pod względem odstraszania” – podkreślił Hodges.

„Dzięki temu, że Polska pozwoliła nam tu ćwiczyć, rozwijać nasze obiekty, mamy teraz amerykański batalion w grupie bojowej, działającej w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności w Orzyszu” – zaznaczył Hodges.

„Codziennie setki amerykańskich żołnierzy szkolą się w Orzyszu, Drawsku Pomorskim, Powidzu, Żaganiu, wielu miejscach w Polsce” – powiedział gen., podkreślając, że Polska, to ważna lokalizacja nie tylko ze względów geograficznych, ale przede wszystkim dlatego, że Polacy są gotowi wspierać i rozwijać swoje siły zbrojne.

Hodges przypomniał również lipcowe wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie i potwierdzenie przezeń zaangażowania USA w NATO.

Generał mianował na stopień kapitana Kirka Brandenburga – amerykańskiego oficera służącego w Polsce w Pancernej Brygadowej Grupie Bojowej, przysłanej w ramach Atlantic Resolve – amerykańskiej operacji wsparcia europejskich sojuszników.

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika podkreślił, że amerykańscy żołnierze nie tylko ćwiczą i szkolą się w Polsce, ale wezmą także udział we wtorek w obchodach Święta Wojska Polskiego.

„Generał Hodges zwrócił nam uwagę, że czołgi, samoloty, cały ten sprzęt nie jeździ bez ludzi, najważniejsi są ludzie, ich wykształcenie, wyszkolenie, zdolności” – powiedział dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski. Dziękował Hodgesowi za pomoc w przygotowaniu ubiegłorocznego ćwiczenia Anakonda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl