fot. PAP/Leszek Szymański

[TYKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: Wizyty prezydenta w Turcji i w Gruzji niosą za sobą bardzo duży ciężar gatunkowy

Para prezydencka przebywała z oficjalną wizytą w Turcji i w Gruzji. „W trakcie rozmów zarówno w Gruzji, jak i w Turcji prezydent Andrzej Duda bardzo mocno podkreślał integralność granic. Prezydent mówił o tym, jak ważne jest stosowanie prawa i że trzeba głośno mówić: „Nie!” przeciwko zbrojnemu łamaniu zasad prawa i dwustronnych relacji. Wizyty niosą za sobą bardzo duży ciężar gatunkowy – podkreślał Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda w ostatnich dniach przebywali z oficjalną wizytą w Turcji i w Gruzji. Spotkali się tam m.in. z prezydentami obu państw. W Turcji Andrzej Duda z Recepem Tayyipem Erdoganem, prezydentem tego kraju, rozmawiał na temat współpracy gospodarczej i wojskowej w ramach NATO.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1396818938982330374

– Wizyty niosą za sobą bardzo duży ciężar gatunkowy. Turcja to państwo, które liczy się w Pakcie Północnoatlantyckim, jest członkiem NATO, a wielkimi krokami zbliża się kolejny szczyt NATO, który będzie miał miejsce w Brukseli. Rozmowy prezydentów dotyczyły kwestii bezpieczeństwa, kwestii militarnych. (…) Rozmowy z Turcją, z państwem, które jest swoistym liderem w tamtej części Europy, (…) były bardzo ważne i bardzo dobre. Trwały długo i były bardzo owocne. W najbliższych tygodniach będziemy mogli obserwować zwiększoną aktywność w relacjach dwustronnych – zwracał uwagę Adam Kwiatkowski.

Polska zdecydowała się zakupić od Turcji drony bojowe. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał umowę na dostawę czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych. Pierwsze zostaną dostarczone już w 2022 roku. [czytaj więcej]

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1396853022932848644

– Polska zakupiła bezzałogowe samoloty produkcji tureckiej, które będą do Polski dostarczane już w przyszłym roku. Będziemy dysponowali nowoczesnym sprzętem i zwiększali nasze bezpieczeństwo. (…) Prezydenci zakreślili ramy współpracy, które w jakiejś części później zostały już przypieczętowane podpisaniem pierwszych umów, ale też kierunkiem konkretnych działań, jakie zostały nakreślone przez głowy dwóch państw. To była tylko część istotnych elementów wizyty, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Wizyta w Turcji to także spotkanie z głową Kościoła prawosławnego – z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. To bardzo ciepła relacja i dobra rozmowa, a także słowa uznania ze strony patriarchy, które kierował do prezydenta i do Polski, mówiąc o tym, że docenia to, jak w Polsce ważna jest rodzina i to, co robią polskie władze, by ją wspierać – mówił prezydencki minister.

Przebywając w Gruzji, para prezydencka wzięła udział w obchodach 30. rocznicy niepodległości tego kraju. Andrzej Duda odwiedził także linię rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a terenami okupowanymi przez Rosję. Podczas wystąpienia w Tbilisi prezydent Polski zaznaczył, iż Polaków i Gruzinów łączą wspólne wartości. [czytaj więcej]

https://twitter.com/prezydentpl/status/1397460953172742144

– To bardzo wzruszająca i bardzo ważna dla Polski chwila. Prezydent Andrzej Duda był jedynym gościem tej rangi na uroczystościach, mógł wypowiedzieć do narodu gruzińskiego słowa wsparcia, w których deklarował pomoc Gruzji w drodze do struktur europejskich i ogólnoświatowych. Mówił też o tym, że Polska chce być rzecznikiem bezpieczeństwa Gruzji. Słowa, jakie prezydent wygłosił w tym dniu, są dla nas wszystkich symboliczne, bo nawiązywał też w swoim wystąpieniu do słów śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, który przecież w tym jakże trudnym momencie był w Gruzji i z innymi prezydentami Europy bronił niepodległości tego kraju. Mówił o tym, jak nasze wzajemne relacje są ważne. Sympatia między narodem gruzińskim a polskim, która trwa od wielu dziesiątków lat, jest bardzo odczuwalna, szczególnie w Gruzji. Polacy – jak mówią Gruzini – są narodem, na który zawsze mogą liczyć – podkreślał sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Andrzej Duda spotkał się z gruzińską prezydent Salome Zurabiszwili. Podczas rozmowy zapowiedział, że Polska wesprze Gruzję w drodze do NATO i Unii Europejskiej, a także w walce z koronawirusem. Prezydent oznajmił, że rząd w Warszawie podzieli się szczepionkami, gdy firmy zaczną nadrabiać opóźnienia w dostawach. [czytaj więcej]

https://twitter.com/prezydentpl/status/1397807068439007234

– W Gruzji warunki epidemiologiczne są gorsze. Jest większa zachorowalność. Oni patrzą z optymizmem w przyszłość. Liczą na to, że dostaną wsparcie, będą mieli dostęp do szczepionek i uda im się opanować pandemię. Prezydent Andrzej Duda w swoich wystąpieniach i w trakcie rozmów bardzo mocno mówił, że przyjaźń, która od wielu lat trwa między naszymi narodami, jest prawdziwa, a Gruzja może liczyć na swojego polskiego przyjaciela. (…) Prezydent mówił o tym, jak ważne jest stosowanie prawa i że trzeba głośno mówić „nie” przeciwko zbrojnemu łamaniu zasad prawa i dwustronnych relacji – akcentował gość „Aktualności dnia”.

– W trakcie rozmów zarówno w Gruzji, jak i w Turcji (…) prezydent bardzo mocno podkreślał integralność granic. Mówił o tym, że tereny, które zostały zajęte siłą przez obce wojska, administrację rosyjską czy prorosyjską powinny wrócić do państw, którym zostały zabrane – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z min. Adamem Kwiatkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj