COP23: Polski fundusz przykładem w kwestii finansowania ochrony środowiska

Trwa Szczyt Klimatyczny w Niemczech. W piątek prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda zaprezentował działalność instytucji, którą kieruje. Fundusz co roku przeznacza ogromne środki krajowe i unijne na ochronę środowiska w Polsce.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1989 roku jest głównym źródłem finansowania inwestycji proekologicznych w Polsce.

– Stworzono ten system finansowania ochrony środowiska, który może być przykładem dla innych państw. Jest bardzo efektywny, sprawnie działający przy niskich kosztach administracyjnych – i tym możemy się pochwalić na szczycie klimatycznym – podkreśla prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr inż. Kazimierz Kujda.

Instytucja ma szeroką ofertę dla podmiotów publicznych, samorządów, przedsiębiorców, organizacji społecznych i osób indywidualnych.

– Teraz rocznie finansujemy projekty około 6 mld zł rocznie i można powiedzieć, że w tych latach połowa pieniędzy pochodzi z UE, a połowa to są środki krajowe. To jest duży wymiar inwestycyjny ważny dla gospodarki – dodaje Kazimierz Kujda.

Fundusz podzielił się swoimi doświadczeniami w finansowaniu różnych projektów proekologicznych, m.in. związanych z odnawialnymi źródłami energii.

– Tutaj mówimy o wykorzystaniu energii wodnej, słońca, wiatru, wód geotermalnych. Można powiedzieć, żeśmy ten program uruchomili, reaktywowali – wskazuje dr inż. Kazimierz Kujda.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał pierwsze umowy na finansowanie projektów wykorzystujących wody geotermalne na Podhalu i w Toruniu. To jednak nie koniec. Będą kolejne umowy na projekty badawcze, których celem będzie poszukiwanie wód geotermalnych w całej Polsce.

Tymczasem zbliża się półmetek szczytu w Bonn – mówi pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, minister Paweł Sałek.

– Wszystkie grupy negocjacyjne pracują. To jest także okres przygotowawczy do high level segment, czyli wystąpień wysokiego szczebla, kiedy to premierzy, ministrowie, prezydenci będą uczestniczyć w konferencji stron konwencji klimatycznej tutaj w Bonn – zaznacza Paweł Sałek.

W trakcie segmentu wysokiego szczebla państwa oficjalnie przedstawią swoje podejście do ochrony klimatu, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Polskiej delegacji przewodniczy minister środowiska profesor Jan Szyszko, który będzie również prezydentem przyszłorocznej konferencji KOP24 w Katowicach.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl