fot. PAP/Marcin Obara

Warszawa: odbyły się uroczystości 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie. Uczestniczył w nich minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Dzień zakończenia II wojny światowej był dla Polski okazją do ogromnej dumy. To Polacy jako pierwsi stawili czoła III Rzeszy. Wojsko Polskie walczyło na wszystkich frontach. Nie uczestniczyło jednak w paradach zwycięstwa.

– Chcemy wspomnieć żołnierzy września 1939 roku. Chcemy wspomnieć żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, żołnierzy I i II armii Wojska Polskiego. Chcemy wspomnieć tych wszystkich i wyrazić wdzięczność, tym którzy walczyli w państwie podziemnym – mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Polska była jedynym narodem, jedynym państwem, które nigdy nie kolaborowało ani z sowieckim, ani z niemieckim zaborcą – przypominał minister obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.

Niestety sojusznicy oddali Polskę pod władzę Stalina – wskazuje historyk dr Marcin Paluch.

Wprowadzono nam na bagnetach armii czerwonej i NKWD ustrój komunistyczny, który funkcjonował do 1989 roku – mówi dr Marcin Paluch.

To była kolejna okupacja Polski.

– To była także rzeczywistość upadlania narodu polskiego,  niszczenie jego tożsamości, dążenia do tego by wyzbył się pamięci, swojej dumy, swojej istoty – zaznaczył minister Antoni Macierewicz.

Szef MON w swoim przemówieniu dodał, że świat znów staje wobec prób niszczenia ładu. Staje wobec państwa, które uważa, że ma prawo siłą zmieniać granice, narzucać swoje rządy innym, którzy są słabsi.

– Wojsko Polskie jest silne i zdoła nas obronić i powtarzamy z dumą i pewnością, że na naszym terytorium są sojusznicy, którzy ramię w ramię z Wojskiem Polskim są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i pokój Polsce i Europie – podkreślił Antoni Macierewicz.

Przedstawiciele władz państwowych oraz najwyższych urzędów złożyli kwiaty przed grobem nieznanego żołnierza. Odbyła się również uroczysta zmiana posterunku honorowego.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj