fot. PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ Portugalii z wizytą w Polsce

Minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że podczas spotkania omówiono m.in. perspektywy rozwoju stosunków polsko-portugalskich oraz aktualne tematy agendy europejskiej i międzynarodowej.

Rozmawialiśmy o przyszłości Europy, ewentualnej reformie Europy, o Brexicie, naszych relacjach z Wielką Brytanią zarówno w czasie rozmów brexitowych, jak i po odejściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie zabrakło też rozmowy na temat problemów, przed którymi stoi nie tylko Europa, ale tereny wokół Europy. Rozmawialiśmy o konfliktach, które są wokół nas, tj. konflikcie rosyjsko-ukraińskim i możliwości rozwiązania tego konfliktu. Rozmawialiśmy również o problemach płynących do Europy z Południa, Bliskiego Wschodu i Afryki. Tematem rozmowy była także współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa NATO. Portugalia, jak i wiele innych państw, zaakceptowała decyzje podjęte o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO – wskazywał Witold Waszczykowski.

Ministrowie Polski i Portugalii rozmawiali także o ewentualnej przyszłej współpracy w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nasz kraj może już za miesiąc zostać wybrany na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podczas wizyty szef portugalskiej dyplomacji ma się spotkać m.in. z przedstawicielami biznesu i słuchaczami filologii portugalskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

RIRM

drukuj