fot. PAP/Jacek Turczyk

Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Portugalii

Prezydenci Polski i Portugali rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa przed szczytem NATO w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Portugali spotkał się z prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą.

Na konferencji prasowej stwierdził, że kwestia bezpieczeństwa południowej flanki NATO będzie omawiana na szczycie sojuszu na równi z problemami Europy Środkowo-Wschodniej.

Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej jako odpowiedź na potencjalne zagrożenia, zwiększenie obecności NATO w znaczeniu zarówno oddziałów militarnych, jak i infrastruktury jest dla nas niezwykle istotne. Jako ten, który jest gospodarzem szczytu, bo szczyt odbędzie się w Warszawie, chcę zapewnić, że jesteśmy również solidarni z naszymi sojusznikami w sprawach, które dla nich są bliżej. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa na południowej flance NATO – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski był także pytany o kwestię zawieszenia przyjmowania uchodźców, a także przyszłość strefy Schengen. Andrzej Duda zapewnił, że Polska jest lojalnym i odpowiedzialnym członkiem wspólnoty europejskiej, strzeżemy granicy Unii Euro i wschodniej granicy strefy Schengen; wywiązujemy się ze wszystkich naszych zobowiązań.

RIRM

drukuj