fot. Nasz Dziennik/Mateusz Marek

Min. K. Szczerski: W piątek prezydent zainauguruje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

W piątek prezydent Andrzej Duda zainauguruje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; będzie miał wystąpienie, w którym pokaże naszą wizję rozbudowy siły naszego regionu – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zapowiedział w TVP Info, że w piątek prezydent Andrzej Duda zainauguruje polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

„Na spotkaniu premierów Grypy Wyszehradzkiej pan prezydent będzie miał wystąpienie i tam też w sposób kompleksowy pokaże naszą koncepcję rozbudowy siły naszego regionu, naszej podmiotowości międzynarodowej, naszych interesów polskich i regionalnych interesów, i europejskich interesów, i atlantyckich interesów, które się ze sobą łączą” – wskazał Krzysztof Szczerski.

Polski interes w rozumieniu pana prezydenta łączy się dzisiaj z silną Grupą Wyszehradzką, silnym regionem Trójmorza, silną Europą i silną więzią euroatlantycką.

„To wystąpienie pana prezydenta w piątek będzie przedstawiało koncepcję, która jest alternatywną wobec koncepcji dominacji kilku stolic, które uważają, że mają monopol formułowanie polityki europejskiej, mają monopol na interes Europy” – mówił.

Polska przejęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w środę 1 lipca. Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi.

Grupa Wyszehradzka powstała w lutym 1991 roku. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 r. gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl