Najważniejsze wydarzenia polityczne w 2015 r.

Wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych to najważniejsze wydarzenia 2015 r. w polskiej polityce – ocenia dr Agnieszka Zaręba. Politolog wyjaśniła, że wygrana PiS-u w wyborach parlamentarnych dała tej partii samodzielną większość rządzącą, która stała się możliwa po raz pierwszy po 1989 r.

Dr Agnieszka Zaręba przyznała, że zwłaszcza wygrana Andrzeja Dudy w majowych wyborach prezydenckich, pomimo ataku medialnego, była dla niej samej ogromnym zaskoczeniem.

Pomimo tego ataku medialnego – jaki był skierowany zarówno ze strony mediów komercyjnych, jak i mediów publicznych – obywatele zadecydowali zupełnie inaczej aniżeli oczekiwali tego rządzący. Wyniki wyborów prezydenckich potwierdziły ten stary schemat analizy, czyli utrzymany został podział na tzw. „Polskę A” i „Polskę B”, czego już nie możemy obserwować w przypadku wyniku wyborów parlamentarnych. Wyniki wyborów parlamentarnych okazały się tym drugim wydarzeniem w Polsce, które właściwie zmieniło całkowicie oblicze polskiej sceny politycznej – zaznaczyła dr Agnieszka Zaręba.

Inną znaczącą zmianą jest nieobecność postkomunistycznej lewicy w Sejmie, która – jak mówi ekspert – jest mało doceniana w analizach politycznych.

RIRM

drukuj