Turcja: Amerykanie rozpoczęli szkolenie syryjskich rebeliantów

Wojsko Stanów Zjednoczonych rozpoczęło w Turcji szkolenie syryjskich rebeliantów, którzy walczą z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) – poinformował w czwartek agencję Reutera przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych. 

Rozmówca, który zastrzegł swoją anonimowość, nie chciał udzielić informacji na temat szczegółów szkolenia ani podać, ilu bojowników bierze udział w projekcie. Informacji nie potwierdził także Pentagon.

Turcja jest drugim po Jordanii z planowanych czterech miejsc szkolenia. Dołączyć mają jeszcze Arabia Saudyjska i Katar. Prezydent USA Barack Obama zapewniał wcześniej, że program szkoleń ma pomóc w pokonaniu dżihadystów z IS, nie jest natomiast wymierzony w syryjski reżim prezydenta Baszara el-Asada. Amerykanie liczą, że rocznie uda im się wyszkolić ponad 5 tys. rebeliantów.

Krytycy tego programu obawiają się, że przeszkoleni syryjscy bojownicy mogą ostatecznie nawiązać kontakty z siłami lojalnymi wobec prezydenta Asada albo w przyszłości zwrócić broń przeciwko siłom Zachodu.

Wojna w Syrii rozpoczęła się od pokojowych protestów przeciwko reżimowi Asada w marcu 2011 roku. Z czasem zaczęły walczyć między sobą o wpływy różne organizacje rebelianckie; uaktywniły się również siły ekstremistyczne.

Szacuje się, że wojna w Syrii pochłonęła życie ponad 220 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl