Wiceszef ISIS w Iraku i Syrii skazany na śmierć

Wiceszef dżihadystycznej organizacji tzw. Państwo Islamskie (ISIS) w Iraku i Syrii Ismail Alwan Salman al-Ithawi został skazany w środę na śmierć przez sąd w Bagdadzie – poinformowały irackie źródła sądowe.

„Sąd karny w Karkh (w Bagdadzie, na zachodnim brzegu Tygrysu) skazał na śmierć przez powieszenie terrorystę Ismaila Alwana Salmana al-Ithawiego” – oświadczył rzecznik sądu Abdul Sattar Bajrakdar.

Sąd orzekł, że dżihadysta „zajmował wiele stanowisk w organizacji terrorystycznej Daesz (arabski akronim Państwa Islamskiego)”.

„Uciekł do Syrii i utrzymywał kontakty z przywódcami plemiennymi, a następnie przybył do Turcji po wyzwoleniu większości obszarów okupowanych przez dżihadystów” – poinformował sąd w komunikacie. Dzięki współpracy z władzami tureckimi dżihadysta został w Turcji aresztowany.

15 lutego irackie władze poinformowały, że Ithawi został przewieziony do Iraku w ramach wspólnej operacji wywiadu irackiego, tureckiego i amerykańskiego.

Wysoki rangą przedstawiciel komórki irackiego wywiadu ds. tropienia członków ISIS poinformował, że jego zespołowi „udało się zinfiltrować najwyższe kierownictwo ekstremistycznej organizacji tzw. Państwo Islamskie, a także prześledzić wszystkie działania 55-letniego Ithawiego, pochodzącego z Ar-Ramadi” w środkowym Iraku.

Ithawi był szefem komitetu odpowiedzialnego za mianowanie emirów ISIS, a także „ministrem odpowiedzialnym za wydawanie fatw (edyktów religijnych) tzw. Państwa Islamskiego” – tłumaczył anonimowy przedstawiciel irackiego wywiadu.

PAP/RIRM

drukuj