Caritas: powstanie specjalny polsko-syryjski zespół ds. programu Rodzina Rodzinie

Program Rodzina-Rodzinie będzie przedłużony o kolejny rok; Caritas Polska powoła specjalny polsko-syryjski zespół, który pomoże dotrzeć do jeszcze większej liczby potrzebujących oraz darczyńców – poinformowało w komunikacie przesłanym PAP biuro prasowe Caritas Polska.

Jak czytamy w komunikacie, zespół będą tworzyć pracownicy Hope Center w Aleppo oraz Caritas Polska, a koordynatorem prac została Sylwia Cieślar-Hazboun z działu zagranicznego Caritas.

„Nasza pomoc wciąż jest niezbędna. Dramat Syryjczyków trwa. Przedłużamy program Rodzina Rodzinie, by zmienić tragiczną sytuację konkretnych ludzi, którym wojna zabrała normalne życie” – poinformował cytowany w komunikacie dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Autorzy poinformowali, że do tej pory pomocą objętych zostało ponad 8700 tysięcy rodzin. Włączyło się w nią 21 tys. polskich darczyńców. Udzielono wsparcia w wysokości 35 milionów złotych.

„W ramach programu Caritas Polska współpracuje z Caritas w Syrii przede wszystkim dzięki utworzonym w centrum konfliktu Hope Center. Współdziała także z Caritas w Libanie, kościołem syryjsko-prawosławnym, grecko-prawosławnym, ormiańsko–ortodoksyjny, ormiańskim, maronickim, syryjsko-katolickim, ormiańsko-katolickim i chaldejskim” – czytamy w komunikacie.

Autorzy dodali, że Caritas Polska współdziała także z Caritas w Libanie, Kościołem syryjsko–prawosławnym, grecko-prawosławnym, ormiańsko–ortodoksyjny, ormiańskim, maronickim, syryjsko-katolickim, ormiańsko-katolickim i chaldejskim.

„Dzięki tej współpracy oraz licznym darczyńcom możliwa jest pomoc żywnościowa, wsparcie wynajmu i remontu mieszkań zniszczonych przez wojnę, opieka medyczna i wsparcie ludzi starszych oraz działania edukacyjne dla dzieci” – wyliczyli.

Program Rodzina Rodzinie powstał 4 października 2016 roku w odpowiedzi na sytuację mieszkańców jednego z najbardziej dotkniętych skutkami wojny syryjskiego miasta Aleppo. Polega na wsparciu konkretnych rodzin syryjskich.

W pierwszych miesiącach istnienia programu zakładano wsparcie 60 syryjskich rodzin zlokalizowanych w obozach przejściowych w Libanie oraz w Aleppo przez okres pół roku.

„Ogromny odzew społeczeństwa polskiego spowodował przedłużenie projektu na 2017 rok. Caritas Polska w okresie świąt Bożego Narodzenia nagrała kolędę polskich i syryjskich rodzin, która w sposób symboliczny wyrażała integrację obu narodów, jednego tak dotkliwie doświadczonego podczas drugiej wojny światowej i kolejnego podczas wojny domowej w Syrii. W przeciągu pierwszych miesięcy trwania projektu dołączyło aż 7 tys. osób wspierając około 2 tys. rodzin syryjskich na kwotę 19 milionów złotych” – czytamy w komunikacie.

Dołączyć do akcji można wchodząc na stronę: www.rodzinarodzinie.caritas.pl. lub przelewając pieniądze na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 oraz wysyłając SMS o treści Rodzina Rodzinie na numer 72072.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl