fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] M. Jach: Wojsko jest postrzegane teraz jako najbardziej atrakcyjny płatnik spośród służb mundurowych

Szef MON i przedstawiciele Żołnierzy RP zaakceptowali wysokość podwyżek dla Wojska Polskiego. Doprowadziliśmy do tego, że w tych wszystkich służbach mundurowych wojsko jest postrzegane jako najbardziej atrakcyjny płatnik – powiedział na antenie Radia Maryja przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

5 530 zł – tyle od stycznia będzie wynosiło przeciętne uposażenie wojskowych. Zgodnie z podpisanym w październiku ub.r. rozporządzeniem, podwyżki dla żołnierzy wyniosą średnio po około 540 zł. Najwyższe uposażenia otrzymają najmniej zarabiający. Ich płaca wzrośnie o ponad 14 proc. Dotyczy to przede wszystkim szeregowych.

Przedstawiciele Żołnierzy RP z zadowoleniem przyjęli informacje o podwyżkach. Inicjatywa jest związana z kampanią na rzecz zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach wskazał na antenie Radia Maryja, że służba ojczyźnie wymaga odpowiedniej gratyfikacji.

– Podwyżek przez lata nie było. Doszło to sytuacji, że w 2015 roku zarobki w siłach zbrojnych były najniższe ze wszystkich służb mundurowych. Kolejni ministrowie –Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak – doprowadzili do tego, że w tych wszystkich służbach mundurowych wojsko jest postrzegane jako najbardziej atrakcyjny płatnik. Siły Zbrojne powinny być opłacane odpowiednio do ich zaangażowania, działalności, ważnej funkcji, jaką pełnią dla ojczyzny – podkreślił Michał Jach.

Ostatni wzrost uposażeń dla wojskowych miał miejsce dwa lata temu i wyniósł 380 zł.

RIRM

drukuj