fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Trwa przesłuchanie byłego szefa CBA Pawła Wojtunika

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT przesłuchuje byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika. Funkcję szefa CBA sprawował w latach 2009-2015. Wcześniej był między innymi szefem Centralnego Biura Śledczego.

Wchodząc do sali przesłuchań, były szef CBA zaznaczył, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Paweł Wojtunik rozpoczął od swobodnej wypowiedzi. Świadek zaznaczył, że podległe mu służby były mocno obciążone zadaniami. Kilkukrotnie zapewnił, że – wedle jego wiedzy – działania były prowadzone prawidłowo.

Pełnomocnik Pawła Wojtunika wnioskował o wyłączenie z prac komisji jej szefa posła Marcina Horały. Wniosek został jednak odrzucony.

– Pana przewodniczącego Marcina Horały, który w trakcie prac komisji, z których może zajść okoliczność taka, że nie będzie bezstronny co do oceny zeznań – powiedział pełnomocnik.

– Ten wniosek jest w moim odczuciu zupełnie absurdalny. Na przykład w przypadku przesłuchiwania ministrów określonego rządu, z którego część członków komisji była w koalicji rządzącej, prawie każdy się na jego temat wypowiadał, czy jego zdaniem on rządził dobrze czy niedobrze. Wszyscy musielibyśmy się wtedy wyłączać – podkreślił Marcin Horała.

Szacuje się, że w okresie 2007-2015 z budżetu państwa oszuści VAT wyłudzili ok. 300 mld złotych. Od chwili przejęcia władzy przez PiS, zjawisko to udało się skutecznie ograniczyć, m. in. dzięki powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj