A. Zybertowicz: Dobrym skutkiem spotkania Kaczyńskiego z Salvinim byłoby powołanie nowego ugrupowania w PE

Dobrym skutkiem spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wicepremiera Włoch Matteo Salviniego byłoby, gdyby Polska i Włochy powołały nowe, wspólne ugrupowanie w Parlamencie Europejskim – uważa doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.

W środę w Warszawie szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. Pierwszy o wizycie Salviniego w Polsce poinformował w czwartek rzymski dziennik „La Repubblica”. Gazeta napisała, że głównym tematem rozmów szefa MSW i lidera Ligi z Jarosławem Kaczyńskim ma być zawarcie porozumienia przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

O to spotkanie Andrzej Zybertowicz był pytany we wtorek w radiu RMF FM.

„Samo spotkanie jest inicjatywą poważną, ale czy ona przyniesie długofalowe, dobre dla Polski skutki? To zobaczymy” – stwierdził doradca prezydenta.

Jego zdaniem dobrym skutkiem spotkania byłoby, gdyby Polska i Włochy „podjęły inicjatywę powołania nowego ugrupowania partyjnego w nowym Parlamencie Europejskim”.

„EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), czyli ugrupowanie konserwatystów, po wyjściu Brytyjczyków (z UE) staje się mało znaczące; EPP (Europejska Partia Ludowa) i ugrupowania socjaldemokratyczne są nazbyt otwarte ma lewackie inicjatywy inżynierii społecznej. Gdyby Polska i Włochy podjęły inicjatywę powołania wspólnego ugrupowania racjonalnego konserwatyzmu, to ugrupowania konserwatywne z innych krajów mogłyby się dołączać widząc, że jest pewna masa grawitacyjna” – mówił Andrzej Zybertowicz.

PAP/RIRM

drukuj