fot. PAP/EPA

K. Szymański: W UE nie ma większości dla konfrontacyjnego stanowiska wobec Polski

W Radzie UE ds. Ogólnych nie ma dziś większości, która przyjęłaby jakiekolwiek stanowisko konfrontacyjne wobec Polski – powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański pytany o procedurę art. 7 unijnego traktatu.

Konrad Szymański przyjechał do Brukseli na posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych. Ministrowie wysłuchali na nim m.in. informacji rumuńskiej prezydencji na temat projektu unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Minister był pytany przez dziennikarzy o oczekiwania polskich władz wobec dalszych prac w Radzie UE nad procedurą art. 7 traktatu unijnego, która dotyczy praworządności w Polsce.

„Na to drzewo było niezwykle łatwo wejść, zejść jest znacznie trudniej. (…) My zrobiliśmy ze swojej strony wszystko, aby ta sprawa była zamknięta. Sukcesem Polski jest na pewno to, że w Radzie ds. Ogólnych nie ma dzisiaj żadnej większości, która by przyjęła jakiekolwiek stanowisko konfrontacyjne w stosunku do Polski. To jest dużo” – wskazał Konrad Szymański.

Dodał, że byłoby dobrze, gdyby ta sprawa, „która straciła swój sens, została zamknięta”.

„To natomiast nie tylko od nas zależy. Cierpliwie czekamy na partnerów, aż z tego drzewa zejdą” – zaznaczył minister ds. europejskich.

Pytany, jakiego podejścia do tej sprawy spodziewa się ze strony Rumunii, która 1 stycznia objęła prezydencję w UE, Szymański odpowiedział, że to pytanie do tego kraju.

„Nie będę wypowiadał się w imieniu Rumunii. To Rumunia sama musi określić, czego chce”wskazał Konrad Szymański.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl