KE: Szczyt UE-Japonia przełożony na 17 lipca; odbędzie się w Tokio

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że ze względu na trudną sytuację w związku z powodziami w Japonii zaplanowany na środę w Brukseli szczyt Unia Europejska-Japonia zostanie przełożony na 17 lipca i odbędzie się w Tokio.

Szczyt ten z udziałem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera oraz premiera Japonii Shinzo Abego miał się odbyć w środę w belgijskiej stolicy. Japoński przywódca odwołał jednak wyjazd do Europy ze względu na tragiczne w skutkach powodzie w jego kraju.

Rzecznik KE Margaritis Schinas w poniedziałek poinformował, że Jean-Claude Juncker rozmawiał przez telefon z Shinzo Abem.

„W czasie tej rozmowy przewodniczący Juncker przekazał kondolencje z powodu ofiar, które zginęły w strasznych powodziach w Japonii. Zapewnił też, że UE jest gotowa pomóc Japonii w jakikolwiek sposób” – powiedział Margaritis Schinas.

Jak dodał, z uwagi na te wydarzenia obie strony uzgodniły, że szczyt UE-Japonia zostanie przełożony na 17 lipca i odbędzie się nie w Brukseli, ale w Tokio. Zaznaczył, że Jean-Claude Juncker poleci na szczyt do Tokio z Pekinu, gdzie w przyszłym tygodniu weźmie udział w szczycie UE-Chiny.

Wcześniej kondolencje Japonii złożył też szef Rady Europejskiej.

„Składam płynące z serca kondolencje i wyrazy europejskiej solidarności z mieszkańcami Japonii i premierem Shinzo Abem. UE pomoże w każdy sposób, w jaki tylko jest w stanie. Z uwagi na tragiczne okoliczności jesteśmy gotowi przenieść nasz szczyt UE-Japonia z Brukseli do Tokio w przyszłym tygodniu” – napisał Donald Tusk na Twitterze.

Według agencji Reutera, co najmniej 112 osób zginęło w wyniku największej w Japonii od 1983 roku powodzi. Zaginionych jest wciąż 78 osób. Poza Belgią Shinzo Abe miał między 11 a 18 czerwca odwiedzić Francję oraz państwa Bliskiego Wschodu. Podczas szczytu z przywódcami unijnymi miał podpisać negocjowany od kilku lat układ o wolnym handlu.

Z obszarów objętych ulewami ewakuowano kilka milionów osób. W akcjach ratowniczych uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy strażaków oraz żołnierzy sił samoobrony terytorialnej. Ponad 11 tys. gospodarstw domowych zostało bez elektryczności. Ulewy dotknęły też przemysł. W podziałek koncern motoryzacyjny Mazda ogłosił, że musiał zamknąć swoje biura w Hiroszimie. Do wtorku wstrzymana jest produkcja samochodów w dwóch fabrykach koncernu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl