fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

K. Szymański: Polska oczekuje od KE oceny zmian w ustawie o SN

Podczas wtorkowego wysłuchania w Radzie UE Polska oczekuje od Komisji Europejskiej oceny zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym – powiedział dziennikarzom w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Wiceszef polskiej dyplomacji powiedział, że przyjęta nowelizacja ustawy o SN likwiduje podstawy prawne do prowadzenia sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce.

„Ta sprawa nie ma już dziś podstaw prawnych, podobnie nie ma podstaw prawnych do procedowania znakomitej większości pytań prejudycjalnych, które zostały zadane na gruncie poprzedniego kształtu ustawy” – powiedział Konrad Szymański.

Jak dodał, Polska oczekuje, że podczas wysłuchania Komisja Europejska przedstawi ocenę zmian wprowadzonych w ustawie o SN.

„Czekamy na tę ocenę bardzo długo. (…) Przyzwyczailiśmy się do tego, że KE działa zdecydowanie szybciej w tej sprawie. W sprawie ostatniej nowelizacji ustawy o SN tej oceny wciąż nie mamy. Chętnie byśmy wysłuchali tej opinii ze strony KE” – wskazał wiceszef MSZ.

We wtorek w Brukseli odbywa się posiedzenie Rady ds. Ogólnych, czyli ministrów ds. europejskich, którzy przeprowadzą kolejne, już trzecie wysłuchanie Polski w ramach prowadzonej od grudnia 2017 r. procedury z art. 7 unijnego traktatu.

PAP/RIRM

drukuj